Klaas Min, de eerste boswachter op Texel 18 In 1895 begon de Heidemaat schappij met ontginningen op Texel. Klaas Min werkte daarbij als opzichter in tijdelijke dienst. Hij kwam uit Bergen N.H. en trouwde daar in 1896 met Trijntje Blanken- daal. Hij solliciteerde naar de betrekking van opzichter op Texel en hij werd benoemd. Op 3 november 1896 lieten ze zich uitschrijven uit de ge meente Bergen. In de sollici tatieprocedure werd van Klaas Min gezegd: Wat Min betreft, zo iemand zal men op Texel vergeefs zoeken'. Ze gingen wonen in het 'Okus- hoekkie', een huisje aan de Okusrichel, dat na 1945 werd afgebroken; een kring loofbo men geeft nu nog aan waar het stond. Min zette een kwekerij op, hij zaaide denne- pitten en kweekte de jonge planten op, zodat in 1898 begonnen kon worden met planten. In 1899 werd de boswachterswoning aan de Rozendijk gebouwd (op de plaats waar nu het Wouters- huus' staat). De familie Min kreeg 11 kinderen en dat was de reden dat ze in 1912 naar Brabant vertrokken, waar Min de boswachterij De Peel opzette. Er was in die tijd op Texel geen mogelijkheid tot doorleren voor de kinderen. Hoewel Klaas Min elk jaar op zijn verjaardag tegen zijn vrouw zei: 'Nou moeder, nog jaar, dan kunnen we aan de duinrand gaan wonen bij Bergen', zijn ze allebei in Venray gestorven. Hun in 1905 op Texel geboren zoon They Min schreef een in 1977 uitgegeven boek in het Bra bantse dialekt, getiteld 'Rond d'n machtige tore', waarin hij levendig zijn vroege jeugdhe rinneringen beschrijft. Hier volgen enkele fragmenten, waarbij we de vrijheid geno men hebben ze uit het Bra bants te 'vertalen'. 'We schrijven 1912. Op de Wes- het huis van mijn ouders en de troep koters die daar na elkaar gekomen waren. Ik ben er nog wel eens gaan kijken, een paar jaar geleden. Tjonge, wat woon den wij daar toch prachtig, zo vrij in de natuur met de duinen vlakbij en ook het strand en de zee, waar nog geen toerist te zien was. Hoe klein ik ook was, het staat me nog zo helder voor de geest, dat we op het strand speelden en door het losse zand 'Okushoekie' aan de Okusweg (met Antje Eelman-Krijnen en haar zoon Jan) (verz. I. Maas) De familie Min (verz. I. Maas)

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1993 | | pagina 20