ACTIVITEITEN STICHTING REGIONALE GESCHIEDBEOEFENING NOORD-HOLLAND 3 CURSUSPROGRAMMA 1993-1994 De Stichting Regionale Geschiedbeoefening Noord- Holland organiseert ook in het nieuwe seizoen opnieuw een aantal cursussen. Het cursusprogram maboekje kan men aanvragen bij het bureau van de Stichting, tel. 023-318436. De cursussen die worden aangeboden zijn: 'Ontdekkingsreis naar het verleden' basiskennis methodiek van historisch onderzoek. Aan de orde komen: formuleren van een vraagstel ling, onderzoeksopzet, literatuuronderzoek, het gebruik van archieven, andere bronnen, het verwer ken van de gegevens tot een werkstuk, lokatie: Schagen; tijdstip: woensdagavond 19.30- 21.30 uur; duur: 8 lessen; kosten: 120,- (incl. sylla bus); aanvang: oktober 1993 Bronnen in het Rijksarchief in Noord-Holland een overzicht van het materiaal voor onderzoek naar lokale en regionale geschiedenis dat in het Rijksarchief aanwezig is. Zowel archiefstukken als de collectie kaarten en de bibliotheek krijgen aan dacht. In een aparte les zal worden ingegaan op het in Zuid-Holland aanwezige materiaal, dat van belang is voor de geschiedenis van Noord-Holland, lokatie: Haarlem; tijdstip: zaterdagochtend 10.00- 12.00 uur; duur: 6 lessen; kosten: 90,- (incl. cur susboekje); aanvang: oktober 1993 Huizenonderzoek/dorpsreconstructie praktijkgerichte cursus voor diegenen die bewoners en eigenaren van een huis, een straat of een dorp willen uitzoeken. Bronnenmateriaal als kadaster, bevolkingsregister en belastinggegevens worden behandeld aan de hand van een case-study. De aandacht zal vooral gericht zijn op de 19e eeuw. lokatie: Koog aan de Zaan; tijdstip: maandagavond 19.00-21.00 uur; duur: 6 lessen; kosten: 90,- aanvang: februari 1994 Nederzettingsgeschiedenis wie belangstelling heeft voor het ontstaan en de ontwikkeling van het Noordhollandse landschap komt in deze cursus aan zijn trekken. Na een alge mene inleiding over aspecten van nederzettingsge schiedenis wordt ingegaan op oude kaarten, topo niemen en archiefmateriaal. Tenslotte wordt een voorbeeldstudie nader bekeken. lokatie: Amsterdam; tijdstip: maandagavond 19.00- 21.00 uur; duur: 5 lessen; kosten: 75,-; aanvang: januari 1994 Bestuursgeschiedenis de ontwikkeling die het plaatselijk bestuur door maakte in de periode 1600-1900 wordt behandeld. Vervolgens wordt ingegaan op de mogelijkheden van onderzoek naar lokale bestuursgeschiedenis, het benodigde bronnenmateriaal en de vindplaatsen, lokatie: Alkmaar; tijdstip: dinsdagavond 19.15-21.15 uur; duur: 4 lessen; kosten: 60,-; aanvang: januari 1994 Oud-Nederlands bij het onderzoek naar het verleden is niet alleen het oude handschrift een probleem, maar ook wijkt het Nederlands nogal af van wat wij heden ten dage gebruiken. In deze cursus komen verschillende aspecten van het oud-Nederlands, vanaf ca. 1300 tot ca. 1800, aan de hand van gedrukte teksten aan de orde. lokatie: Hoorn; tijdstip: maandagavond 19.15-21.15 uur; duur: 8 lessen; kosten: 120,-; aanvang: okto ber 1993 Middeleeuws Latijn vertalen in oudere stukken komt men dikwijls enkele woor den of zelfs hele akten in het Latijn tegen. M.b.v. deze cursus wordt de vaardigheid van cursisten in het vertalen van het Latijn vergroot. Tevens wordt enige aandacht besteed aan de uiterlijke vorm van de teksten. Van de deelnemers wordt enige basis kennis van het Latijn verwacht (bijv. schoolkennis). Lokatie: Weesp; tijdstip: dinsdagavond 19.30-21.30 uur; duur: 10 lessen, lx per 2 weken; kosten: 150,- aanvang: november 1993 lezingencyclus het thema van de lezingencyclus is dit keer 'Vreem delingen in Noord-Holland'. Verschillende aspecten van immigratie worden belicht in vier avonden. Aan de orde zullen komen onder andere de seizoensge bonden trekarbeid, vreemdelingen en criminaliteit en het overheidsbeleid. Inschrijving voor afzonderlij ke avonden is mogelijk. lokatie: Beverwijk; tijdstip: maandagavond 20.00 uur; duur: 4 bijeenkomsten; kosten: 40,-; aanvang: november 1993

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1993 | | pagina 5