STICHTING WATERLEIDING 'ZUID-EIERLAND' OP TEXEL (6 sept. 1947 - 17 mei 1957) DE VLIJT TWEEDE WERELDOORLOG ONDERHANDELINGEN 15 Het Provinciaal Waterleidingnet (P.W.N.) sloeg in 1956 een bron nabij de Elemert in Den Burg en begon vanaf dat moment het hele eiland van waterleiding te voorzien. Vervolgens werd gebruik gemaakt van duinwater en zelfs nog even aanvulling met tankschepen totdat Texel in 1973 een eigen drinkwaterfabriek nabij Oudeschild zou krijgen waar (zout!) Waddenzeewater werd omgevormd tot zeer goed drinkwater. Vanaf 1987 krijgen de eilandbewoners hun water via een pijpleiding, die door het Marsdiep loopt en ons wat dit betreft gelijk stelt aan 'de overkant'. Voordat het P.W.N. in 1957 zover was, had de buurtschap Zuid Eierland reeds een zelfstandig waterleidingnet. Dit hield verband met het feit dat in ca. 1938 het Ministerie van Defensie een hangar liet bouwen, die gebruikt werd door de Koninklijke Luchtmacht. Deze hangar stond op de hoek van de Postweg en de Schoolweg, nu Muyweg geheten. Ieder jaar kwamen vliegtuigen vanuit Soesterberg hier oefe nen, meestal met zgn. twee- of dubbeldekkers. Reeds toen begon men voor de legering van de soldaten in het kamp 'De Vlijt' waterleiding aan te leggen. De bron hiervoor was te vinden in de Zanddijk aan het eind van de 's Hertogenboschweg (nu dus ook Muyweg geheten). Daar werd een gaarbak gemaakt en pompen geslagen. Het pompenhuis werd ge bouwd aan de polderkant van de Zanddijk. Tijdens de mobilisatie in 1939 werd dit nog eens uitgebreid. Op de zolder van de openbare lagere school (nu Scholerie) werden militairen gelegerd en officieren vestigden zich op het vliegveldterrein en de nabije omgeving. Zo was de situatie totdat de Tweede Wereldoorlog uitbrak. De Duitsers kwamen ook op Texel en zij vergrootten dit strategisch belangrijke punt. Nog zijn de sporen te zien van wat door hen in de omge ving van het vliegveld werd gebouwd. Ook bij de Slufter werden veel barakken gebouwd. In de pol der spreekt men nog steeds van een 'weermacht- skuur'. Vanaf de treden van de duinovergang bij de Slufter zijn heden ten dage de drie schuren nog te zien. Op het land van de boerderij 'Melle' werd een grote kazerne neergezet en voorts diverse woonbunkers en paardestallen. Het gebruik van water nam hier door behoorlijk toe. Vandaar dat er al een flink leidingnet lag op het moment dat de dag van de bevrijding aanbrak. Daar er op de rest van Texel nog geen waterleiding bestond, kon de buurtschap Zuid-Eierland hier mooi gebruik van maken. Enkele doortastende buurtbewoners hadden tijdens de bezetting al stie kem 'proefmonsters' genomen, hetgeen veel latei- zou blijken toen het P.W.N. haar standaardleidingen ging leggen en hier en daar zelfgemaakte koppelin gen ontdekte. Men stak de koppen bij elkaar en richtte de Stich

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1993 | | pagina 17