5. Nog meer gegevens: oude veldnamen 6 HOORNDERWEG Ajb. 4. Waterbpen om de Hoornder Heuvel Het Clijf), getekend naar aanleiding van een kaart van Kloosterhuis. De kaart geldt voor omstreeks 1200. Dun gestippeldhoge klei- leemgrond met dekzandde Hoornder Heuvel en de hoge gronden van De Westen en de Hoge Berg. Zee en waterlopen zijn donker gearceerd. Onderbroken lijnen slaan op hedendaagse wegen. Ook Den Burg, De Westen en Den Hoorn zijn aangeduid Zo zou in 1200 De Westen, toen nog steeds het grootste dorp van Texel, weliswaar in het noordwes ten van zee afgesneden, nog langs een zuidelijk watertje met de zee in verbinding gestaan hebben. De kaart toont behalve de westelijk gelegen Kerke Ee nog een oostelijke waterloop: dit was in grote trekken de Ee van Noordhaffel. Het is verbazingwekkend om te zien dat de westelijke waterloop ook nog op een andere wijze in het veld terug te vinden is, en wel in oude veldnamen die tot de ruilverkaveling van na 1953 nog bestonden. Afbeelding 5 is getekend volgens het mooie werk 'Veldnamen van Texel' door J. Schraag. De kaart geeft de toestand weer van 1832. Enkele landjes ten oosten van de huidige Rommelpot hadden de naam 'Uiterdijke' en 'Uitterdij- ken'. Die namen betekenen dat ze buiten een dijk lagen. Maar welke dijk dan wel?, vraagt men zich af. Want wie nu op de Rommelpot staat, zal zien dat deze landerijen midden in het veld liggen, ver van welk water dan ook! Maar een vergelijking met de waterloop in afbeelding 4 toont onmiddellijk dat de naam 'Uiter dijke' wel degelijk reden had, omdat deze velden eens gelegen hebben op de plaats waar het water lag dat van De Westen, om Den Hoorn, via de Naai naar het Marsdiep ging. Toen later een dijk werd aangelegd om het oostelijker gelegen land tegen dit water te beschermen, lagen die velden na de verlanding van die waterloop dus buiten die dijk. Ajb. 5. Oude veldnamen verraden de vroegere waterloop! De kaart geldt voor 1832, maar de wegen hebben hun tegenwoordige namen. Rechtsboven: de toren van De Westen. Ge stippelde gebieden: veldnamen anno 1832, die allen duiden op de oude waterloop van de dertiende eeuw. De westelijke waterweg van afb. 4 is door een dunne onderbroken lijn en dunne arcering ingetekend Er zijn nog meer veldnamen die de waterloop van afbeelding 4 bevestigen. Een land, gelegen tussen de Oude Weg en de Jan Ayeweg, heette de 'Kromme Hemmer'. Over de betekenis van het woord 'Hemmer' hebben we het al gehad in het begin van dit stuk. En weer leert een vergelij king van de afbeeldingen 4 en 5 dat deze 'Kromme Hemmer' eens inderdaad een bochtige was: hij lag in de verbreding van de waterloop die De Westen met het Marsdiep verbond. Maar er ligt in dat gebied nog een ander perceel dat ons op weg kan helpen: het veld 'De Veer- koog'. Een 'koog' of 'kaag' bete kende in het Middelnederlands en Oudfries 'buitendijks land', maar op Texel werd het later ook wel een algemene naam voor een veld. Een 'veer' is een plaats waar men een water overvaart. De 'Veerkoog' was dus een veld dat lag op de plaats van een vroegere oversteek, een veer. Dit veld blijkt inderdaad te liggen bij de plaats waar de in afbeelding 4 getekende doorvaart het smalst was; het ligt voor de hand dat men daar overstak wanneer men van De Westen naar het duin aan de overkant wilde gaan. En tenslotte is er ook nog het reeds eerder genoemde veld 'De Kerrekie' of 'Kerke-ee', de water loop die tussen 700 en 1300 langs de kerk in De Westen liep. Al deze veldnamen tezamen: Uiterdijke, Uitterdijken, Veer koog, Kromme Hemmer, Kerke- Ee: ze passen als stukjes van een legpuzzel in elkaar. Ze bevesti gen op fraaie wijze de geologi sche metingen van Kloosterhuis zoals getoond in afbeelding 4. Tezamen leren die twee kaartjes ons hoe een 800 jaar geleden De Westen door een water om Den Hoorn heen nog steeds met de zee verbonden was.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1993 | | pagina 8