5 AJb. 2. Een oude kaart van voor de ruilverkaveling van 1960 toont het grillige patroon van watertjes in het land ten noorden en noordoosten van Den Hoorn. De kaart is een deel van die van J.L. Kikkert uit 1854. AJb. 3. Hoogtelijnen op een kaart van het zuiden van Texel van voor de ruilverkaveling tonen de verschillende mogelijke watertjes en beekjes die hier gelopen kunnen hebben toen de zee nog vrij toegang had tot dit deel van het eiland voor 1350). Zwart is het gebied onder NA.P.; wat hogere gebieden zijn lichter gearceerd of gestippeld. 4. Grondboringen Omstreeks 1100-1200 begonnen de duinen zich te vormen. Enor me zandmassa's, afkomstig van westelijker gelegen strandwallen, werden door hevige herfst- en voorjaarsstormen oostwaarts gedreven. Bovendien verheelde tussen ca. 1150 en 1250 een grote zandbank (de eerste Noorder- haaks bank) zich met de Texelse kust. Door deze gekombineerde werking ontstond in de jaren daarna een eerste grote Texelse duinrichel. Die lag ter hoogte van Den Hoorn hoofdzakelijk zuid noord, met nu als prominente pieken het Loodsmansduin en De Witte Nol. Daaraan verbon den ontstond tussen 1200 en 1300 een smallere lage duinrichel die zich oostwaarts uitstrekte: dit werden Stokje van Duin, de Siepersnollen, Klamot (Klein Mad, Klemat, Klimmat) en de duintjes van Oude Hoorn. De geoloog Kloosterhuis heeft met behulp van grondboringen getracht gegevens te vinden over de waterlopen, die eens in de buurt van Den Hoorn bestaan hebben. Zijn resultaat wordt getoond in afbeelding 4, waar we het resultaat van Kloosterhuis geven, met daaronder enkele aanduidingen voor de hedendaag se ligging van dorpen en wegen - ter oriëntering! Volgens Kloosterhuis liep eens een watertje, later een moerassig stuk land, om de Hoornder Heuvel heen noordwaarts naar De Westen waar het aansluiting had aan het daar stromende beekje, de 'Kerke Ee' (een naam die later verbasterd werd tot 'de Kerrekié' en die ook gegeven werd aan enkele velden in De Westen aan de oostkant van de Westerweg, tegenover het Toren huis). In zijn studie dateert Kloosterhuis die situatie in het jaar 1200.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1993 | | pagina 7