gevens kunnen wc d.m.v. het boek "Hoefkunde en hoefbe slag", door prof. dr. H.M.. Huet, en dr. R.H.J. Gallandat Huet exacter nagaan uit welke tijd het ijzer stamt. Dit boek (voor-geschreven door de Veterinaire Faculteit van de Universiteit van Utrecht) bevat een hoofdstuk gewijd aan de historie van het hoefijzer. Naar specifieke kenmerken van het smeedwerk door de eeuwen heen kan de geschiedenis van 't hoefijzer worden verdeeld in de volgende tijdvakken: I Het Keltische tijdvak 200 v. Chr. - begin jaartelling). Kenmerken: klein (113-114 mm lengte), dun 90 -120 gram). Geconduleerde buitenrand. Rits ontbreekt. 6 nagelgaten voor ovale na gels met vioolsleutelvormige kop. Kalkoen aanwezig. Gevonden in Gallië (Frank rijk), en in Nederland in (Z-Limburg). Fig. 275. Hoefijzer uit het Keltische tijdvak (laatste eeuwen v. Chr.) Gevonden in de Maas bij Roermond. II Gallo-Romeinse tijdvak le - 5e eeuw. Kenmerken: iets groter (120 mm lengte) en iets zwaarder 180 - 245 gram) dan vorige periode. Geconduleerde buitenrand. Rits ontbreekt. 8 nagelgaten voor ovale na gels met vioolsleutelvormige kop. Kalkoenen aanwezig. Gevonden in Nederland vooral in Limburg. Ook in Z-Holland. Fig. 276. Hoefijzer uit het Gallo- Romeinse tijdvak (lste- 5de eeuw). Gevonden te Sittard. III Tijdvak der vroege mid deleeuwen 500-1000). Kenmerken: ijzers worden bre der aan teen en smaller aan uit einden, ook zwaarder (265 gr.) Gladde buitenrand door komst van aambeeld met hoorn, inge voerd door Sueven, later Bour gondiërs. Rondlopende rits, waarin 6 gaten voor vierkante nagels met piramidevormige koppen. Kalkoenen worden minder lang. Gevonden in Nederland bijna uitsluitend in Limburg. Kenmerken: paarden en hoefbe slag zwaarder.Ijzers tot 500 gram. Steeds fraaier afwerking, soms met merkteken.Gladde buitenrand met rondlopende rits waarin 8 nagelgaten voor vier kante nagels met piramide vormig kop.Kalkoenen verdwij nen steeds meer (verharding rond kastelen) Gevonden in Nederland, vooral bij kastelen. Fig. 280 Hoefijzer uit de latere middeleeuwen (10de-15de eeuw) met een merkteken. Gevonden bij het kasteel Bronkhorst te Brammen. Fig. 278'* Hoefijzer uit de vroegere middeleeuwen 5de-10de eeuw) Gevonden te IIoensbroek IV Tijdvak der latere middel eeuwen 1000 - 1500). (slag bij Mook 1574). Na bestudering van dit over zicht blijkt dat het Texelse Fig. 282 Hoefijzer uit de 16e-17e eeuw. Gevonden te Mook V Tijdvak (1500 - 1700.) Kenmerken: geen fraai afge werkte ijzers meer, smeedwerk werd massaproduktie wegens grote ruitereenheden in de legers.Het hoefijzer krijgt de vorm die we nu ook nog kennen, nL.even breed aan de teen als aan de uiteinden Weinig vaste kalkoenen meer. A

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1993 | | pagina 8