Een ope mole mit een gieuwgauw REACTIES. I Geachte Marijke Palm. Naar aanleiding van uw reactie op het stuk van Karei van Empel over de kloosters op Texel heb ik misschien nog wat aanvullende informatie betref fende de kloosters op Texel. Een aantekening afkomstig uit de R.K. Kerk Den Burg ver meldt dat het klooster van de Tempelieren in Gerritsland het laatst in gebruik was als her berg. Als men Veldnamen van Texel raadpleegt op kaart 34, blz. 267, dan vindt men sectie H 501 in 1832 eigendom van Hendrik van Heerwaarden, deze Hendrik is een zoon van Jacob van Heerwaarden (1785- 1851), bijgenaamd Jauwik de Waard. Het verhaal zou dus kunnen kloppen. Tijdens de ruilverkaveling heeft mijn vader H.J.Schraag verteld dat hij op het ge noemde terrein een put is tegen gekomen, dat er vroeger dus 2 putten hebben bestaan is best mogelijk. Texel, 27 december 1992. Sjaak Schraag, Beatrixlaan 11, Den Burg. REACTIE II De boerderij "IJsselstein Miriam Klaassen Op het interessante artikel over Tienhoven in het vorige num mer hebben wij nog enige aan-vullingen, die betrekking hebben op de boerderij "IJssel- steijn" nummer 6 op het kaartje). Er zijn namelijk nog drie vermeldingen vóór 1718 van een woning met deze naam. Al in 1655 koopt Aelbert Hendriks Boers het huis "IJssel- steijn" met 100 roeden land in Spangh voor f 1000,van Jan Willems Weesevaer. Aan de zuidkant loopt de burewech en aan de noordkant grenst het huis aan huis of land van Jan Willems, volgens de trans- portregisters. Deze Aelbert was een zoon van Heijndrick Cornelis Boersen en Marijtgen Huijgen uit Oosterend (1.) In 1683 koopt Albert Theunis- sen van Lambert Cornelis Decker het huijs en erf ofte huijscooch "Iselesteijn" groot 300 roeden in de banne van de Wael voor f 500, Zowel ten noorden als ten wes- en is Jan Willemsen Cleij de buurman. In 1694 maakt de zelfde Albert Teunis, dan Albert Tonis Graeff genoemd, zijn testament samen met zijn broer Cornelis Tonis en zijn zus Meijs Tonis Graeffs (2.) En waar hebben deze kinderen van Theunis Alberts Graaf zich gevestigd Jawel hoor, ze wonen op IJselsteijn onder de banne van de Wael. Hun vader Theunis Alberts wordt diverse malen in de transportregisters vermeld, maar dan steeds in Spang. Zijn ouders Albert Cor nelis Graef; die burgemeester van de Waal was (3), en Meijs Teunis woonden ook in Spang (4.) Overigens wordt de boerderij tot twee keer toe "IJsselsteijn genoemd, zodat het er toch op lijkt dat dit de oorspronkelijke naam is. De oorsprong van deze naam zou kunnen liggen in de gelijknamige plaats in de pro vincie Utrecht. Net zoals Dirck Nannings zijn huis in Oude- schild "lt dorp Winckel" noemde (5) naar de plaats waar uit hij afkomstig was, zou het huis vernoemd kunnen zijn naar de geboorteplaats van een eige naar. Noten: 1. RA-NH oudnot. 4819 testa ment van Marijtgen Huijgen opgemaakt in 1635 2. RA-NH oudnot.4831 3. GA Texel inv.nr. 1230. 4 Oud Archief Medemblik inv.nr.990. 5. RA-NH transportregisters en '"tLant van Texsel"!, blz. 134. REACTIE III Reactie op Met buitengewone belangstel ling nam ik het stukje tot me dat stond in het decembernummer nr 25 van de Historische Vereniging, geschreven door Gelein Jansen. Ooit verkeerde ik in de geluk kige omstandigheid een opa te hebben,die het spel, gewoonlijk onder de naam "nege-stikke" goed kende en speelde. Omdat deze Jacob Vlaming, geboren in 1882, heeft geleefd tot 1980, heb ik ruim de tijd gehad dit spel behoorlijk te leren.Vanuit die opgedane kennis denk ik dat het goed is enige aanvulling en correctie op eerder genoemd stuk te geven. Het spel wordt inderdaad door twee pardjen met ieder 9 stuk ken gespeeld.Met 2x12 stuk ken,zoals in de Encyclopedie staat aangegeven, is niet moge lijk.Er zijn in het spel nl, maar 24 plaatsen waar een stuk kan worden geplaatst,zodat het theoreüsch mogelijk zou zijn het bord vol te zetten. Aangezien het de bedoeling is na het zetten te schuiven, moet er ruimte zijn. Is die er niet, dan is het spel niet te spelen. Een spel met 2x12 stukken moet derhalve een ander spel zijn ge- geweest. Men probeert, te be ginnen met de speler die met 3

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1993 | | pagina 5