DJB Jongerendag Doopsgezinden, dat hij tussen 1563 en 1582 Texel tweemaal bezocht en er 13 personen doopte. De historicus Blaupot Ten Cate vermeldt op blz. 27 van zijn in 1847 uit gegeven boek, dat de Texelse leeraar-oudste, Simon Fijts in 1569 twee mensen in de gevangenis bezocht "en met syn ooghen haer volstandige uijtgang van dese werelt aanschouwd heeft." In 1563 beklaagde de landvoogdes zich over de bestuurders van Texel, aangezien ze de nieuwe godsdienst oogluikend toelieten. Reeds in 1566 richtten de Texelse wederdopers zich tot de magistraat in een smeekschrift, waarin zij zich verzetten tegen de kinderdoop. We wagen hieruit af te leiden dat hun aantal niet gering moet zijn geweest. Ook de jonge Texelse gemeente heeft in die roerige overgangstijd haar offers moeten brengen. In 1534 stierf Thijs Olbrandts. Twaalf lede van het eiland werden verbannen In 1564 wordt de Texelse ketelboeter Jan Gerrits in Den Haag verbrand. Uit de gevangenis schrijft deze moedige man een brief, die van diep geloof in de Gemeente getuigt; "Lieve Broeders. Het is mij met den Heere een grote blijdschap dat ik verneem, hoe de Wijnberg des Heeren groot wordt en zijn rankskens zich wijd en zijd uitspreiden, daar mij zoo lange naar verlangd heeft. Nu zo dank ik mijnen en uwen God, dat ik zulks hoore, als gij geschreven hebt en verblijd mij nu dat het licht in alle kanten en hoeken opgaat en schijnt over alle bergen, zoals ik het van vele vrienden hoore,die mij in mijne banden komen troosten. Dus mijn lieve vrienden, Weest naarstig een ieglijk naar zijn gave"(Martelaarsspiegel, - T.v.Braght.) Datum:28 november 1992 Tijd: 10.00-16.00 uur Plaats: Doopsgezinde Kerk, Paleisstraat 8, Den Haag Voor jongeren van 16 jaar en ouder uit Noord- en Zuid-Hol land en Zeeland. Spel, discussie en gezelligheid rond het thema 'Vogelvrij'. Zijn de idealen van de doperse mar telaren nog actueel? Kosten: f9,50 voor leden, f12,50 voor niet-leden. Opgave voor 25 november bij Eddy vd End, tel. 03480-18066. In dt doopsgezinde gezinnen namen 'Bejegening van doopsgezinden in de 16e eeuw; de martelaarsboeken naast de bijbel een Anneke Hdendriks wordt in Amsterdam verbrand na, centrale plaats in. In 1992, 450jaar later, pijniging ten spijt, geweigerd te hebben, wordt er gediscussieerd over de namen van andere dopersen te noemen, actualiteit van de doperse idealen (ets uit de iMarteCaersspiegeC.) Het nieuwe geloof bleek niet te stuiten. Overal verrijzen gemeenten.Soms meerdere gemeenten in een dorp of stad, zij het wel met verschillende religieuze accenten, maar steeds wel Doopsgezind, met de nadruk op hun visie t.a.v. mondigheid,houding t.o.v. de overheid, weerloosheid en het niet zweren van de eed. In 1772 zullen die verschillende groeperingen zich verenigen tot de Verenigde Doopsge zinde Gemeente Burg,Waal en Oostcrend, Den Hoorn zou eerst in 1949 volgen! De Kerken. Aanvankelijk hadden de Dopersen geen kerkgebouwen. De Menisten waren een vervolgde gemeente. Met overheidshulp kon men geen kerken overnemen of geschikt maken voor de prediking van de nieuwe leer. Eind 16e, begin 17e eeuw, als de vervolgingen afnemen, worden de eerste Vermanin gen gebouwd. Weggescholen eenvoudige gebouwen, lijkend op een boerderij of ruime schuur. Daarvoor

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1993 | | pagina 17