Op 12 December wordt er "speuld" op Texel Op 12 (December "Ouwe Sunderkfaas' verschijnen op Te%e( 'de streetfegers', die de tenderen meigroote bezems 'van de straat vegen' Zlit: 'Ons eigen tijdschrift '1923 nr. 12 (van 9-(outen Cacao) Ieder jaar op 12 December (behalve wanneer dat op een zondag valt) wordt het aloude maskeradefcest "Ouwe Sunderklaas" gevierd. Mocht dit festijn zich vroeger al in een grote populariteit verheugen, ook vandaag de dag heeft het feest volop bestaansrecht. Hoewel dat in de loop der jaren ook wel eens minder geweest is, zien we de laatste 25 jaar, dat "Ouwe Sunder klaas", zoals dat zich sinds het eind der 60er jaren heeft ontwikkeld, een nieuwe impuls heeft gekregen, waarop voorlopig voortgeborduurd kan worden. Dit zien we ook in de wijze waarop de beleving van het gewone St. Nikolaas- feest is veranderd. Men denke aan bedreiging die uitging van de vermanende Sint en zijn knecht, die vroeger de roe als snel hanteerde in tegenstelling tot de kindvriendelijke manier van nu. Voor deminder hardhandige moraal dienen nog steeds de zelfgemaakte rijmen en gedichten. Dienieuweimpuls bestaat hierin, dat deTexelse bevolking gekozen heeft voor een vorm van maskerade, waarbij de uitdaging en originaliteit gezocht wordt in het aan de kaak stellen van (vermeende) misvattingen, gebeurtenissen en ontwikkelingen, die in de loop van het jaar hebben plaats gevonden op het eiland. Hierbij worden practisch geen grenzen gesteld aan de wijze waarop men meent dit te moeten doen. Hierbij worden practisch geen grenzen gesteld aan de wijze waarop men meent dit te moeten doen. Van gevat tot grof, gepast of buiten het betamelijke intellectueel of platvloers, alles is geoorloofd. Opvallend is echter de gemoedelijkheid en verdraagzaam heid. In de honderden jaren, die het feest al oud is, heeft af en toe een veranderde wijze van ouwe Sunderklaas vieren plaatsgevonden. Hen katoenen zakje over het hoofd als "grim" 1951 Te\. Crt)

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1992 | | pagina 7