©e zuid-oostpunt van Henhoven, die geen bebouwingen had, werd niet in het k,aartje opgenomen. 1 De eerste boerderij is de huidige Tienhoven 16, nu volledig omringd door bomen en herbouwd in 1924 op de funderingen van de toen verdwenen boeren plaats. Die had ook al een voorganger en dat eerste gebouw heeft dichter aan de "Tienhovenderwcg" gestaan. Het kwam voor onder de naam "deHachste- de" in 1543. Bij herbouw van een boerderij was het nog in deze eeuw zeer gebruikelijk op een aangrenzende plek te bouwen. Voorbeelden: Aurora, De Kist in Spang en Immanuel. Hoewel veel van het oude materiaal werd hergebruikt, konden hierdoor - gedurende de bouwtijd - de bewoners en "de levende have" langer ter plekke worden ondergebracht. Cornelis Pielers Bakker was daar de eerst bekende boer, waarvan niet veel meer met zekerheid bekend is. Waarschijnlijk was hij getrouwd met een Antjc Willems, die in Tienhoven in 1702 is overleden, terwijl hij zelf mogelijk in 1766 in Den Burg het leven liet. BAKKER Op Texel hadden ongeveer een op de twintig mensen deze naam. Er waren 27 gereformeerde, 18 katholieke en zes doopsgezinde families Bakker (DII.bIz.17) Als dan in 1754 een Cornelis Pictersz Bakker het nagras aan het Algemeen Weeshuis betaalde en een Pictcr Bakker meerdere malen het hooi kocht in de jaren 1742/1751, zijn dat feiten, waarmee niets valt te beginnen. Het gezin van Cornelis Pietersz Bakker bestond tussen 1742 en 1750 uit vijf personen en zij hadden bovendien een dienstmeid. Voor het werk waren twee paarden met een wagen beschikbaar. Aangenomen moet worden dat deze stam uit Tienhoven is verdwenen, maar het bezit kwam via een dochter terecht bij de familie Dijkscn. In 1753 werd het huwelijk gesloten tussen Meis Cor nelis uilTicnhoven. (DeenigeCornelis in Tienhoven was deze boer Bakker) met Pieter Augustijnsz Dijk scn, geboren in 1725 en overleden in De Waal in 1807, nalatende uit zijn tweede en derde huwelijk vijf kinderen. Deze Pieter Dijksen was eerst getrouwd met Necltjc Lammers, die mogelijk een dochter was van Lam mert Maarlensz Dijker van boerderij nr. 2. Nadat in 1767 Meis Cornelis in De Waal was overleden, trouwde Pieter Augustijnsz in 1770 met - zijn buur vrouw, een boerendochter - Pietertje Huiberts Dek ker (1743-1807). De boerderij, die qua landbezit steeds de grootste in Tienhoven was, werd daarna herhaaldelijk verhuurd, maar alle huurders of gebruikers hiervan zijn niet bekend. De zoon van de eigenaar was Augustijn Pietersz Dijkscn, die na 1753 werd geboren. Hij trouwde in 1782 met Willempje Jans Kooiman. Omdat zij in 1786 in Tienhoven overleed, is aan te nemen dat dit echtpaar hier ten minste een viertal jaren heeft gewoond. Daarna is deze Augustijn ver huisd naar De Waal, waar hij in 1791 is gestorven. In 1798 werd IwenJacobsz Boon, in 1771 geboren in Den Hoorn, de huurder Hij trouwde dat jaar met Nccltje Bicms Dogger (1772/1856), die sinds 1784 in Tienhoven op de plaats Nr. 4 woonde. Haar moeder, Marljc Boon, was dat jaar voor de tweede keer getrouwd, nu met Kors Jacobsz Bakker, het oudste kind van het gezin Boon-Dogger overleed in 1800 en zij vertrokken naar Den Hoorn, waar Iwen, als boer, in 1820 is gestorven. 11

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1992 | | pagina 13