9 1911 tot 1913 op kermissen en Schützefcsten op te treden als gewichtheffer en boeienkoning. Een ne- derlands meisje, ook daar werkend, werd zijn vrouw en werkte ook mee als boeienkoningin. Mevr. Zuidema als boeienloningin Waarschijnlijk heeft de oorlogsdreiging in 1913/14 hen weer naar Friesland gedreven wantin 1914 stond hij op de kermis in Franeker met zijn worsteltent. De mobilisatie was begonnen en de politie wilde tijdens een optreden ingrijpen om de bij hem werkende Duitse worstelaar onmiddellijk naar Duitsland te sturen. Ook Zuidema moest zijn vaderland weer dienen bij de pontonniers in Dordrecht. Aldaar lag ook het circus van Albert Carré in winter-kwartier. Carré vroeg personeel en Zuidema werd aangeno men als tentmeester. Hij reisde met het circus en trad tevens op als gewichtheffer, worstelaar en boeienko ning. Zijn relatie met vele circus-artiesten moge blijken uit de foto's van toen wellicht bekende arties ten. Na korte tijd echter ging Carré failliet en Zuide ma kocht één der dierenwagens en liet die ombou wen tot kermiswagen. Verbouwde dierenwagen (1917) Uit een kwitantie blijken nog de kosten voor een staanplaats ad. 11. 17.20 voor een tent van 7 bij 5 meter op de kermis in Zwolle in 1916. Ook werkte hij nogbijToni Boltini. In 1918 ging de fam. Zuidema, op aanraden van zijn broer Johannes, naar Texel. Johannes wist wel werk voor hem bij Arie Langeveld in de Witte Hoek, waar hij tevens kon wonen. Het loon ad. 11.11.- p.w. was geen vetpot, doch middels flink stropen kwam hij aan zijn trekken. Ook werkte hij korte tijd als hulp-lichtwachter voor 11.14.— p.w., doch van een aanbod om in vaste dienst te treden maakte hij geen gebruik. Niet alleen omdat het netto loon door allerlei inhoudingen nog lager werd doch ook omdat het regelmatig stropen in overheidsdienst waarschijnlijk problemen zou ge ven. Kennelijk trok het avontuur hem meer aan. Op de kermis in Den Burg in 1919 had Zuidema een beste week blijkens zijn aantekeningen n.1. fl. 432.55 ontvangen en fl. 191.55 Onkosten gedurende 7 da gen. Waarschijnlijk midden 20er jaren kocht hij in Duitsland een Amerikaans snelfoto-toestel (moge lijk een voorloper van de Polaroid) waarmede me- daillonvormige portretjes gemaakt werden binnen 1 minuut. De mensen konden erop wachten en dat was in die dagen nog iets bijzonders. Snelfotograaf Later kocht hij een grote houten camera op een groot houten statief. Hoewel hij het meeste nog deed in zijn vrije tijd, was hij toch lid van een professionele organisatie t.w. Ncd. Fotografen Patroons Vereni ging. Foto's maakte hij vooral van actuele gebeurte nissen o.a. strandingen, doch ook familie- en pasfo to's enz. Ook ontwikkelde hij de filmpjes voor dege ne die toen reeds een camera hadden. Iets later kwam ook de eenvoudige fotobox, die je zelfs bij bepaalde producten cadeau kreeg en ook voor fl. 7.50 te koop was. In 1933 was hij op Zon- en Feestdagen in de zomer ook ijsventer voor Jb. Boon, de ijscoman van Den Burg. Meestal stond hij in De Koog op het strand en

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1992 | | pagina 11