7 Verzamelaars zijn vaak gewone mensen, die tijdig de schoonheid of het bijzondere inzagen van schijnbaar alledaagse dingenGe lukkig voor ons, want dankzij deze pri vé-collecties beschikken we nu over informatie die van historisch belang is en wellicht anders verloren zou zijn gegaan. Ook op Texel zijn veel mensen aan het verzamelen. Een deel van hen heeft zich georganiseerd in een verzamelaarsclub, die enige jaren geleden opging in de Histo rische Vereniging. Omdat in dit blad het een en ander zou worden geschreven over walvissen en walvisvaart zijn we op bezoek gegaan bij een verzamelaar van alles wat met dit onderwerp heeft te maken; InekeVonk-Uitgeest uit Oude- schild. We stelden haar een aan tal vragen om meer inzicht te krijgen in wat een verzamelaar drijft. W.P.: "Waarom ben je gaan ver zamelen Ineke: "Dat ging eigenlijk van zelf: mijn vader en moeder wa ren en (zijn) fanatieke verzame laars. Als kind krijg je daar wat van mee en ga je op een gegeven moment zelf ook aan de gang. Ik ben begonnen met suikerzakjes. Daarna ben ik overgestapt op postzegels, weer later op ansicht kaarten, vlinder- en vioolkaarten (afbeeldingen van vlinders en violen waarin een dorpsgezicht is afgedrukt). Een tijd lang ben ik schrijfmachines gaan verzame len, maar door gebrek aan ruimte stop je daar vanzelf weer mee. De laatste jaren ben ik samen met mijn man (Adrie Vonk), van alles gaan verzamelen over wal vissen en walvisvaart". W.P.: "Hoekwamenjullieertoe om je juist daarin te specia liseren Ineke: "Datkwam eigenlijk door Adrie. Die was zeer geinteres- seerd in de walvisvangst van de Willem Barentsz. Op een bepaald moment kwam ik een postzegel tegen met wal vissen, daarna een ansichtkaart en van lieverlee ga je je er meer voor interesseren. Nu verzame len we echt alles wat met walvis sen te maken heeft: postzegels, ansichtkaarten, boeken, artike len, walvisbotten en schedels (Adrie is visserman en krijgt zo nu en dan wel een iets interes sants in zijn netten), prenten, schoolplaten, noem maar op. Op dit moment heb ik bezig alles over de Texelse Walvisvaart uit te zoeken. Ik heb nu ongeveer 100 namen van Texelaars die bij de walvisvaart betrokken zijn geweest". W.P."Hoe ver ga je in je verza melwoede? Ga je er voor op pad, bezoekje beurzen Ineke: "We vinden onszelf niet zo fanatiek hoor Maar we zijn wel op een walvisvakantie ge weest naar de Verenigde Staten. In Massachusetts hebben we vier musea over walvisvaart bekeken en vanaf Cape Cod hebben we een walvistrip gemaakt. We heb ben daar veel boeken over wal vissen gekocht en zijn naar een Op Texel spoelde veiling geweest, maar de prijzen lagen daar zo enorm hoog, dat we niets hebben gekocht. In Ne derland gaan we zo af en toe naar beurzen. Dan kijken we gewoon wat er is. Als er niets over wal vissen te vinden is kijken we naar andere zakenzoals bijvoorbeeld Texelse ansichtkaarten. Dat blij ven we er toch wel bij doen." W.P.: "Wat vind je zelf het leuk ste of het mooiste van je verzameling Ineke: "Het mooiste vind ik zelf de ansichtkaarten van aange spoelde walvissen, maar eigen lijk vinden we alles mooi. Doordat we veel op pad zijn krij gen we veel contacten. Soms houden mensen iets voor ons vast of bellen ons op als ze iets inte ressants hebben. Verzamelen is leuk, er kom t elke keer iets nieuws bij. Natuurlijk is het een groot voordeel dat we samen dezelfde hobby hebben. Vaak is het zo dat de één iets verzamelt en de part ner vindt dat het teveel tijd of geld kost. Dan ben je natuurlijk veel beperkter dan wanneer je iets allebei hartstikke leuk vindt. We kopen natuurlijk niet alles, maar als we het allebei de moeite waard vinden hebben we het er voor over." een potvis aan - - Onder leiding van de conservator van het Tegels museum is men het dier gaan ontleden en gebruikte daarvoor originele messen van de 'Willem Harentsz' Weekblad "De Spiegel: 25/7-'53 (Archief ECOMARE)

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1992 | | pagina 9