Z f'/ds. 'e/si Zrfr/'e/// ZSbr/Zc- WALVISVAART en WALVISSEN EXPOSITIE in MARITIEM en JETTERSMESEEM. Aansluitend op deze recensie nog iets over walvissen: in het Mari tiem en Juttersmuseum teOude- schild is op de eerste verdieping van de graanschuren een exposi tie te zien over de walvisvaart met veel aandacht voor Texel. Zo wordt in de expositie verteld over enkele Texelse comman deurs. Ook is een stuk walvisbot te zien, dat op Texel als hekpaal is gebruikt. Daarnaast zijn er voorwerpen uit de Nederlandse Walvisvaart zoals een enorm harpoenkanon afkomstig van één van de jagers die het walvis moederschip Willem Barentsz begeleidden. Een bezoekje meer dan waard. Willem Peter van der Vis Op het strand gesmeten" In April bracht ik een bezoek aan deze tentoonstelling in het Teijlers Museum te Haar lem. De expositie bestaat gro tendeels uit interessante et sen en tekeningen en enkele schilderijen van potvisstran dingen aan onze kust, door de eeuwen heen. Vooral de vroege afbeeldin gen laten zien, dat de teke naar geen ooggetuige was, maar het moest doen met beschrijvingen van anderen. Uit de bijschriften valt veel te leren over hoe de mens de stranding van zo'n "zeemon ster" beschouwde: als slecht voorteken b.v. I Behalve een skelet van een kleine walvisachtige zijn er cu riosa te zien, zoals een school tas en een boekband van p- nisleer en messen met fraai bewerkte heften van walvis- tanden. Een bezienswaardi ge expositie I G.E. Dros Op maandag den 20 October 1856 gingen eenige visschers met hunne schuiten van het dorp Oosterend op Texel welke achter Oost lagen. Van voornemens zijnde om Oesters te visschen bij Wieringen doch door de stilte daarin verhinderd geworden zijnde waren zij den 21e omstreeks de ton van de Scheer waar zij een heuvel meenden te zien, die Schip pers heten IJ. Brouwer, Leendert C. Duinker, en G.J. Kuiper, zetten hunne togt naar genoemde heuvel, doch tot hunne verwondering zagen zij dat het een groote visch was welke zij niet kende. Toen zij er digter bij gekomen waren zagen zij dat hij nog leefde, nu was goede raad duur om die te overmeesteren. Eindelijk besloot men dezelve een gat in het lijf te maken dat door koevoeten en bijlen ook gebeurde. Toen men meende dat hij dood (was) sloeg hij nog zoo gewel dig met de staart dat de schuit van IJ. Brouwer nog vol water raakte, ook blies hij water zoo hoog door zijn blaasgaten als de toppen der masten. Evenwel hebben zij hem met behulp van nog andere met namen Jb. Slot, C. Drijver, C. Krijne het zeemonster tot in de fuik gebragt dwars van de waalder sluis, waar zij dadelijk over gingen tot het spek afsnijden. Aan nieuwsgierigen ontbrak het er niet ook ik ben er met vader en moeder heen geweest. De visch van 70 voeten lang, zijn staart was 12 voet breed, hij had 1 vin op de rug en aan elke zij. Vader heeft het oog uit de visch gesneden hetwelk zo groot was als een volwassen koolraap. Sommige meenden 6 dat het een Cazelot andere dat het een Walvisch was, de kop was 15 voet lang en in de bek was een groot getal bleinen of een zoogenaamde baard. Het oog hetwelk mijn vader meebragt heeft aan Niesje Ldr. Kuiper opgebracht fl. 1.40. Het spek werd voor 15 Cent het N- pond verkocht. -7) De schrijver van het verhaal was W.L. Bakker Lzn., de bekende fotograaf, kleermaker, winkelier en brievengaarder van Oosterend. Hij leefde van 1847 tot 1927. Omdat het schrift na druk slecht leesbaar zou zijn kon het origineel niet worden overge nomen. Met dank aan de heer W.L. Bakker Gzn. (kleinzoon) voor het beschikbaarstellen van het verhaal.. De Koog Mei '92 N. Huijsman Rzn. Voet is ca. 30 cm. De verzameling van Ineke Vonk-Eilgeesl. Heel wat verzamelaars zijn al jong begonnen met hun hobby en sommigen zijn er hun hele leven verder mee doorgegaan. Hun kennis van zaken is dan ook vaak verbluffend. Er is dan geen sprake meer van een hobbyist, maar van een specialist op hoog niveau.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1992 | | pagina 8