Mevrouw K. Bossaers en de heer J.T. Bremer op Texel Op 22 Mei jl. brachten mevr. K. Bossaers en de heer J.T. Bremer van de Stichting Regionale Ge schiedbeoefening Noord-Hol land een kennismakingsbezoek aan onze vereniging. Na een lunch op de kinderboer derij begon de bijeenkomst om 13.30 in d'Ouwe Ulo. Belangrijke informatie over de doelstelling en het functioneren van de stichting werd door de bezoekers naar voren gebracht. Vorige zomer is voor genoemde stichting een subsidie beschik baar gekomen, waarna tot op richting kon worden overgegaan. Doelstelling is iedereen die zich met regionale geschiedkunde bezig houdt de helpende hand te bieden. Men kan bij mevr. Bossaers, die in dienst van deze stichting staat, terecht met uiteenlopende vra gen. Als haar eerste taak ziet zij het doorverwijzen naar bestaan de instanties of deskundigen. Op een breed terrein kan ze, door haar langdurige studie in deze materie, mensen zelf van advies dienen. Naast genoemde taak organiseert ze cursussen in de regio waarvan vele door haar zelf geleid wor- den.D.m.v het volgen van één of meer cursussen kan men zich o.a. bekwamen in technieken als onderzoekopzet, literatuuronder zoek, gebruik van catalogi, ar chiefbeheer, inventarisatie e.d. Bij voldoende deelname wordt gedacht aan het organiseren van één of meer cursussen op Texel. Om te beginnen zou een basis cursus methodiek gerealiseerd kunnen worden. Deze cursus, welke 8 Zaterdagen omvat kan ook in elkaar gescho ven worden, zodat 4 Zaterdagen overblijven. Ook op aanvraag kunnen cursus sen gegeven worden. Binnenkort zal ons een overzicht van de diverse mogelijkheden toege stuurd worden. De stichting organiseert voor het komende seizoen een lezingen cyclus met als eerste thema: "Noordhollanders en de zeevaart" Voor een spreiding door de pro vincie zal gezorgd worden. Op 31 Oktober a.s. zal te Bever wijk een studiedag voor onder zoekers worden gehouden. Het onderwerp van deze dag zal "boedelinventaris" zijn. Uit dit onderwerp kan een scala van gegevens gehaald worden. Het bezoek van mevr. Bossaers en de heer Bremer is bijzonder zinvol voor onze vereniging geweest en zal ons helpen om de historie te doen herleven. Maartje Kikkert SCHEMA CURSUS "ONTDEK KINGSREIS NAAR HET VERLEDEN le les -welkomswoord, huisregels -kennismakingsronde -uitleg opzet cursus inleiding: -wat is geschiedenis -geschiedwetenschap -historiografie -bronnen -soortengeschiedwetenschap -hulpwetenschappen. 2e les -opzetten van eenhistorisch onderzoek: -inleiding -fasen -kiezen en afbakenen van een onderwerp -formuleren probleemstel- ling -deelprobleemstelling -oriëntatie in de literatuur -oriëntatie in de bronnen -makenonderzoeksopzet -literatuuronderzoek: theorie -inleiding -methodes 3 3e les -systematisch ordenen van gegevens: -nut/noodzaak -opbouw van een kaartssys- teem -literatuuronderzoek: -praktijk -handboeken en bibliogra fieën -verschillende catalogie (alfabethisch, systemathisch. trefwoorden, tijdschriften 4e les -archiefonderzoek: -theorie -organisatie arschiefwezen -archieven Noord-Holland 5e les -archiefonderzoek: -praktijk -welke archieven, welke archiefstukken -hoe werkt een inventaris -andere toegangen -aanvragem archiefstukken 6e les -andere bronnen: -materieel (bodemvondsten, museumvoorwerpen, landschap, omgeving) -beeldmateriaal (topografische afbeeldingen, kaarten, foto's) 7e les -andere bronnen (vervolg) 8e les -het verwerken van materiaal tot een werkstuk: -ordenen gegevens -selecteren gegevens -maken van een indeling -het schrijven vormgeving -publiceren De overige cursussen die de Stichting Regionale Geschied beoefening Noord Holland orga niseert, zullen worden gepubli ceerd in een apart cursusboekje dat ongeveer begin Augustus zal verschijnen. Belangstellenden kunnen het boekje bij het bureau van de stichting verkrijgen, adres: Postbus 5212- 2000 GC Haar lem, tel 023-318436. Terzijner- tijd krijgt de Historische Vereni ging het programma natuurlijk ook toegezonden.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1992 | | pagina 5