zee. In 1687 trouwde in Den Hoorn deze Jan met Rempje, de dochter van de burgemeester, Gerrit Reijersz Thoorn. SCHELVIS, Jan Jansz de Jonge voer op het schip "Berk" een galjoot van 50 last met een bemanning van 6 personen naar de Oostzee. Op de "Aletta" vermoedelijk een fluit van 185 lastmet een bemanning van 14 personen naar Archangel en Portugal. In October 1701 woedde, na betrekkelijk rustig weer, eenhevige storm, waarvan "De gecroonde Noortse Bos" van de schipper Schelte uit Hindeloopen in de Sont de volle laag kreeg, zodat de masten knapten en vijf bemanningsleden, waaronder de schipper en een jongen, van dek werden gespoeld en verdronken. Enige dagen later werden de overige opva renden door Schelvis van het wrak opgepikt en in veilge haven gebracht. In 1710 trouwde deze schipper met Kornelisje Kornelis met "consent van ouders en voog den" zoals de koster M. Boender getuigde voorde domeny J. Slokker. In 1742wordt Jan Jansz "de Oude" genoemd, wonende te Den Hoorn nummer 32 en "hout een meijt" In 1737 trouwde een "nieuwe Jan Jansz Schelvis de Jonge" met Grietje Reijers. Hij was in 1742 nog kinder loos maar wel grootschipper, terwijl hij in 1750 samen met zijn vrouw een winkel had in Den Hoorn tot dat hij daar in 1754 - niet onbemiddeld - overleed. SMIT, Jacob Albertsz voer op het schip "Witte Leeuw" een galjoot van 93 last (88 wijnlast) met een bemanning van 11 personen naar Frankrijk en Oostzee. Op het schip "Pieter" type en lastage onbekend, bemanning vermoe delijk 7 personen naar Frankrijk. Aan de westzijde van de Kerkstraat in Den Hoorn woonde deze Smit, die vermoe delijk een zoon was van de in 1639 geboren Albert Cornelisz Smit. Deze Albert verkocht in 1684 zijn huis en erf in Den Hoom aan Comelis Cornelisz Wagenmaker voor fl. 400.— en een week daarvoor had hij voor fl. 700.- - het naastliggende huis met schuur en erf gekocht. Jacob Smit's echtgenote was in 1710 overleden. Zelf stierf hij kort na 1710, want toen Albert Jacobsz Smit in 1711 te Den Hoorn trouwde met Antje Cornelis, kreeg dit bruidspaar van de wederzijdse voogden daarvoor toe stemming. TURK, Comelis voer op het schip "St. Jan" (zie ook Olfert Pietersz Abbenes) type en lastage onbekend met een bemanning van 10 personen naar Frankrijk Ook de Turken waren echte Hoomders. Comelis Simons, woon de aan de Oostzijde van de Kerkstraat was in 1705 getrouwd met Lijsbeth Pieters Abbenes. TURK, Simon voer op het schip "St. Maria" vermoede lijk een galjoot van 41 last met een bemanning van 9 personen naar Frankrijk. Simon JanszTurk was de vader van de eerder genoemde Comelis en te Den Hoom in 1687 getrouwd met Trientjen Jans. VELDMUIS, Willem Meijersz voer op het schip "Pro feet Eli as" type en lastage onbekend, met een bemanning van 10 personen naar Archangel. De Veldmuizen kwa men van De Koog en waren katholiek. Vermoedelijk was Willem getrouwd met Trijntje Gerrits. In 1704 was hij en die Trijntje peetoom en peet van een kind van Jan Meijertsz Veltmuijs, die commandeur op de walvisvaart was. VISSER, Adriaan Dirksz voer op het schip "Grauwe Hengst", scheepstype en lastage onbekend met een be manning van 14 personen naar Portugal. Arie Dirksz Visser (ook wel geschreven Vester en Wester) een katho liek, woonde in Den Hoom en was in 1693 getrouwd met Trijntje Jans de Boors of de Boer, die hem voor 1707 zeven kinderen schonk. VISSER, Jacob Dirksz voer op het schip "Sara" vermoe delijk een fluit van 65 last met een bemanning van 7 personen naar Frankrijk en de Oostzee. Op het schip "Hercules" type, lastage en bemanning onbekend, naar Frankrijk. Op het schip "Drie Gebroeders" type en lasta ge onbekend, bemanning vermoedelijk 9 personen naar Frankrijk en Portugal. Jacob, een broer van Adriaan woonde in Den Burg en was daar in 1693 getrouwd met Jantje Michiels Bouwen en zij hadden ook 7 kinderen tot 1710, waarvan enige jong zijn gestorven. VISSER, Jan Pietersz voer op het schip "Elisabeth" ver moedelijk een fluit van 89 wijnlast met een bemanning van 7 personen naar Frankrijk en de Oostzee. De per soonlijke gegevens werden nog niet gevonden. ZANDVOORT, Maarten Cornelisz voer op het schip "St. Jan'Vermoedelijk een galjoot van 53 last met een bemanning van 8 personen naar Frankrijk en Groot Britannie. Op het schip "Engel Gabriël" type lastage en bemanning onbekend, naar de Oostzee. Verdere gege vens nog onbekend. Van de Texelaars varende op schepen, niet van Texel, werd weinig opgenomen. Een uitzondering was: Hen- drijck FORMERSEN, een stuurman van Texel, voer bij de Vlielandse schipper op de "Oude Smient" en zij w aren in November 1702 uit de Sont gekomen, maar moesten in Noorwegen binnenlopen en wachten op een gunstige windin de tweede week vanNovember vertrokken twee groepen schepen, verzameld tot een grote vloot, maar het binnenlopen van het Vlie mislukte twee maal en bij de derde poging werd het schip door een Oostendse kaper overvallen en genomen. Het schip werd bezet en koerste richting Oostende, maar tussen Zandvoort en Noord wijk strandde het schip door de hevige windstoten en het werd "aen stukkens gestoten. De Oostendenaers, bestaende in 10 personen aldaer beneffens nog 5 man en een jongen van het scheepsvolk met schip goet en leven veronge- luckt en gebleven"Alleen Hendrijck Formersen kon dit drama navertellen in een getuigenverklaring omdat hij op een wrakstuk "zijn leven heeft gesalveerd en aen land is gecomen". Texel. April 1992 C.J.Reij. Voetnoot: T..A. Visser, predikant te Den Hoom. publi ceerde in 1914 een boek "Stemmen voor waarheid en vrede e.e.a. eenerHervormde dorpsgemeenschap". Daar in zou de lidmaatschapslijst van 1711 met 15 schippers zijn opgenomen.('t Lant van Texsel, v.d. Vlis blz. 156 165). Misschien bezit een van onze lezers van dit boek een exemplaar, waarvan een copie voor de bibliotheek van de vereniging een aanvulling zou zijn. Het waarde volle boek van Dr. v. Royen is door de vereniging voor haar bibliotheek inmiddels aangekocht.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1992 | | pagina 17