en de Oostzee. De familie Klok woonde ook in Den Hoorn, doch exacte gegevens werden nog niet achter haald. KLOK, Cornelis. Inde strenge wintervan 1708/09was de Zuiderzee al begin December slecht bevaarbaar door lage waterstand na de aanhoudende Oostenwind en drijf- ijs. Alleen een leeg schip kon naar Amsterdam opzeilen en daarom werd de lading in lichters bij de Waddeneilan- den overgeslagen en de boeg van het schip met planken versterkt om lekstoten te voorkomen. Klok was met zijn schip de Vergulde Buijs" op 29 December bij het Marsdiep gekomen en beklaagde zich bij de notaris dat hij eerst "extraordinaire loon of ligterhuijren (had) moeten uijtloven" voor iemand bereid werd gevonden zijn goe deren naar een veiliger plaats over te brengen. (GAAN A 6781/1033 16-4-1709. Gemeente Archief Amsterdam. Notarieel Archief). Opvallend was dat het schip de "Vergulde Buijs" in het overzicht vermeld werd als bevaren door de Texelse schipper Albert Gondersz (zie aldaar. Mogelijk een foutje, dat nog voor een geïnteres seerde verbeterbaar is). KLOK, Cornelis Hendriksz voer op het schip "Vier Gebroeders" vermoedelijk een fluit van 229 last met een bemanning van 17 personen naar Archangel en de Oost zee. Op het schip "Vrede" een fluit, lastage en bemanning onbekend, naar Portugal. KLOK, Jan voer op het schip "Maria" (zie ook C.Czn. Klok en Jan Bruijn. Het schip had ook een andere naam) een galjoot van 80 last met een bemanning van 9 perso nen naar de Oostzee en Frankrijk. KLOK, Paulus Hendriksz voer op het schip "Groningen en Ommelanden" vermoedelijk een fluit van ca. 100 last met een bemanning van 8 personen naar Frankrijk, Noorwegen en de Oostzee. KOOPMAN, Claas voer op hetschip"St. Jan Baptist" type en lastage onbekend, met een bemanning van 14 personen naar Portugal. Van de Doopsgezinde familie Koopman is weinig beschikbaar. KOOUMAN, Jacob Gerritsz voer op het schip "St Pie- ter" (het schip had in die jaren ook een andere naam) een fluit van 170 last met een bemanning van 13 personen naar Frankrijk en de Oostzee. Ook van deze Doopsgezin de familie, die oorspronkelijk in Den Hoorn woonde, is weinig bekend. Mogelijk was de loods Tennis Gerritsz Kooijman een broer van deze schipper. KRAMER, Cornelis Claasz (ook CRAMER) voer op het schip' "Vergulde Korenmolen" een fluit, lastage en bemanning onbekend naar Archangel. Op het schip "Beets" type lastage en bemanning onbekend naar Archangel. Een Jan Cornelis Kramer was in 1742 een gehuwde zeeman en in 1750 een visser, die met vrouw en twee kinderen in Den Hoorn woonde. Verdere gegevens werden nog niet nagegaan. MOSTERD, Cornelis voer op het schip "Anna Pieter- nella"lastage en type onbekend, met een bem anning van 7 personen naar Frankrijk. In 1689 trouwde Trien Nan- nings Mostert en als getuige trad haar oom Cornelis Jansz Mostert op, terwijl Jan Nannings Mosterd in 1755 overleed te Den Hoorn waar hij in 1742 "Op de Water molen paste." OLFERT, Annesz. voer op het schip "Isabelle" een galjoot van 65 last met een bemanning van 8 personen naar de Oostzee, Op het schip "Reiger" een galjoot, lastage onbekend, bemanning vermoedelijk 7 personen naar Frankrijk. Olfert kwam voorbij de familie Abbenes in Den Hoom terwijl de naam Annesz. doet vermoeden dat hij van elders was gekomen. PieterOlfertsz trouwde 1692 met Martje Griek, een zuster van de schipper Jan Cornelis Griek, die toen als getuige optrad. PAUW, Jan voer met het schip "St.Lourens" vermoede lijk een fluit van 253 last met een bemanning van 19 personen naar Portugal. Een Jan Cornelisz Pauw trouw de in 1686 in Den Hoom met Geertgen Cornelis, een weduwe uit De Waal, maar er was ook een Jan Klaasz Pauw, die als weduwnaar in 1705 trouwde met Jeltje Pieters. Een van deze twee trouwde als de weduwnaar Jan Pauw in 1716 met Jetje Pieters van Oost - Vlieland. Als blijkt dat Klaas Jansz Pauw in 1742 als één van de vele grootschippers in Den Hoom woont, ligt het voor de hand dat Jan Klaasz Pauw de gezochte schipper was. REBEL, Jacob Simonsz voer op het schip "Goudsblom" (het schip had ook een andere naam) een galjoot van ca. 88 last met een bemanning van 10 personen naar Frank rijk en de Oostzee. Jacob Simonsz was een zoon van Simon Jacobsz Rebel die in het jaar 1692 weesmeester inDenHoorn was. Jacob trouwde in 1697 in Den Hoom met Martje Simons Turk. SCHELVIS, Abraham Jansz voer op het schip "Liefde" een galjoot van 33 last met een bemanning van 4 perso nen naar Ierland. De scheepsnaam de" Liefde" komt vaker voor b.v. ook bij een schipper uit Stavoren. De Schelvissen waren de zeevarenden met de grootste familie in Den Hoom. Abrahams zoon, Hendrik, trouwde met z'n vader toestemming in 1723. SCHELVIS, Cornelis voer op het schip "Jonge Jan" type en 1 as tage onbekend met een bemanning van 10 personen naar Frankrijk. Eind Januari 1709 was de schipper met een paar eilandgenoten naar een herberg in Amsterdam getogen om nog wat volk aan te monsteren. Eén van zijn metgezellen kreeg plotseling van de dochter van de waardin een klap met een wijnkan. In 1720 was Cornelis Schelvis burgemeester van Den Hoom. Het is mogelijk dat Cornelis Jansz de Oude die functie toen vervulde. SCHELVIS, Cornelis Jansz de Jonge voer op het schip "Twee Schelvissen" vermoedelijk een fluit van mim 160 last met een bemanning van 12 personen naar Frankrijk en de Oostzee. Cornelis Schelvis trouwde in 1692 met Aeghjen Dirckx, een weduwe, hiervoor had Jan Jansz als vader een "handschrift bij doomenij Dobben in berusting gegeven", zodat hij in die tijd kon varen SCHELVIS, Cornelis Jansz de Oude voer op het schip "Drie Schelvissen" een galjoot van 90 last met een bemanning van 11 personennaar de Oostzee. De scheeps naam geeft niet alleen de eigendom maar ook de familie veel eer. SCHELVIS, Jan Jansz voermethetschip "Witte Leeuw" (het schip had ook een andere naam. Zie ook Jacob Albertsz Smit) een galjoot van 60 last met een beman ning van7personen naar Frankrijk. Op het schip "Hoop", een kat, lastage en bemanning onbekend, naar de Oost-

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1992 | | pagina 16