LUST VAN TEXELSE SCHIPPERS etc.(1700 -1710) ABBENES, Olfert Pietersz. voer op het schip "St. Jan" zie ook Maarten Comelisz. Zandvoort en Comelis Turk) vermoedelijk een fluit van 130 last met een bemanning van 10 personen naar de Oostzee. Op het schip "Jacoba Margareta" een galjoot van 63 last met een bemanning van 7 personen naar o.a. Frankrijk. Vermoedelijk was deze schipper een zoon van de hierna genoemde. Dus een van de vele Hoomders die nog volgen. ABBENES, Pieter Hendriksz. voer op het schip "Corne- lia", type enlastageonbekendmet een bemanning van 10 personen naar Frankrijk en Portugal. Inl704 werd een éénjarig verbod van handel met Frankrijk ingevoerd, maar in Mei 1705 was de handel weer op gang gekomen, nadat overeengekomen was dat de Nederlandse schip pers een geldig paspoort moesten hebben en geen contra banden werden vervoerd. Toch w aren deze voorw aarden geen g arantie dat de schepen door kapers met ms t werden gelaten. Ondanks dat Abbenes aan de voorwaarden vol deed sloegen 3 kapers uit St. Malo een stevig gat in zijn lading wijn. Hij woonde aan de oostzijde van de Kerk straat inDen Hoorn en was gehuwd met Neeltje Olphers. BAKKER, Claas voer op het schip "St. Andries" een Galjoot van 53 last met een bemanning van 6 personen naar Frankrijk en Gr. Britannie. Op het schip "Vriendschap" (die in lOjaren verschillende namen had) een galjoot van 65 last met een bemanning van 8 perso nen naar Frankrijk. Op het schip "Duif"een buis, lastage en bemanning onbekend naar Frankrijk. In Mei 1702 was de Spaanse Successie-oorlog uitgebro ken en het eerste slachtoffer van dit conflict tussen de Republiek en Frankrijk werd Claas Bakker met zijn schip"St Andries" toen hij door een kaper werd overval len en naar Calais werd opgebracht. Nadat de gehele lading uit het ruim was gehaald, mocht hij zijn reis naar Amsterdam vervolgen. In Den Hoorn woonde aan de Noordzijde van de Straat Klaes Theunisz Laen BACKER, die gehuwd was met Lijsbeth Adriaansmaar hierbij werd niet vermeld dat hij schipper was, daarom zou dit ook kunnen zijn Claes Jacobsz BAKKER, geboren 1679 en in 1704 gehuwd met Vroutje Pieters (Dijt II blz. 20). BOUWEN, Adriaan voer op het schip "Maria" (De scheepsnaam kwam zeer vaak voor. Zie ook Jan Klok en Jan Bruijn), scheepstype en lastage onbekend,met een bemanning van 10 personen naar Frankrijk. Op het schip "Catharina Lucretia", scheeptype, lastage en bemanning onbekend, naar Portugal. In Den Burg woonde de katho lieke Adriaan Arienszn. BOUWEN, die rond 1675 ge huwd was met Martje Cornelis en rond 1680 als tweede vrouw Martje Teunis had. Uit beide huwelijken waren kinderen. BOUWEN Adriaan de Jonge voer op het schip "St Gerardus", een fregat, lastage onbekend, met een be manning van 14 personen naar Frankrijk en Portugal. Vermoedelijk was hij een zoon uit het eerste huwelijk, dat hiervoor werd genoemd, doch de katholieke gege vens van die periode zijn niet beschikbaar. BREDA, Pieter voer op het schip "St. Jan" (zie ook Cornelis Turk), type en lastage onbekend, met een be manning van 9 personen naar Frankrijk. Pieter Tymesz BREDA was in 1683 getrouwd met Dirkje Comelis. Hun in 1700 geboren zoon Tijmen woonde in 1742 als ge trouwde zeeman in de Kogerstraat te Den Burg. In 1750 was hij een burgerlijk bemiddelde grootschipper, ge trouwd met Trijntje Paulus Kikkert, die sinds 1752 als weduwe daar nog in 1756 woonde en in 1779 overleed. BRUIJN, Jan voer op het schip "Maria" (zie ook Jan Klok en Adriaan Bouwen) een galjoot lastage onbekend, met een bemanning van 8 personen naar de Oostzee. Aan de Noordzijde van de Straat in Den Hoom woonde Jan Bruijn, die getrouwd was met Volkje Adriaans. DEKKER, Hendrik Comeliszvoer op het schip "Zwarte Raven" vermoedelijk een fluit van 223 last met een bemanning van 17 personen naar Portugal. Op het schip "Hertog van Marlborough" scheepstype, lastage en bemanning onbekend, naar Portugal. (Deze scheeps naam is het meest bevreemdend. Die Hertog was in de Spaanse Successie-oorlog de Engelse opperbevelhebber die bewerkstelligde dat vanaf Juli 1703 alle handel met Frankrijk en Spanje werd verboden. Gezien Dekker op Portugal voer, bereikte hij mogelijk een ongestoorde reis. Op het schip "Goede Hoop", scheepstype, lastage, en bemanning onbekend naar Portugal. Hendrik Comelisz Dekker was in 1663 op Wieringen geboren. Hij trouwde als katholiek in 1699 met de doch ter, Aaltje, van de grootschipper Hendrik Sprong. Hij woonde in 1742 nog in de Molenstraat als rentenier en werd "de oude" genoemd, omdat zijn zoon Hendrik, die kuiper was, ook in die straat woonde. G ONDERSZ, Albert voer op het schip "Vergulde Buijs" een galjoot van 83 last met een bemanning van 10 personen naar Frankrijk en het Oostzeegebied. Aan de Noordzijde van de Straat in Den Hoom woonde Albert Gonders, die in 1710 al weduwnaar was. Een Pieter Gonders werd walvisvaarder en overleed in 1767 op reis naar Straat Davis. Diens zoon Dirk werd een van de vele loodsen. GRAUW, Jacob Comelisz voer op het schip "Hester" een galjoot van 65 last met een bemanning van 7 perso nen naar de Oostzee en Frankrijk. Hoewel hij in 1710 geen schipper werd genoemd, moet worden aangeno men, dat deze GRAUW in Den Hoom aan de Straat woonde en getrouwd was met Dieuwertje Pieters. Hij was in 1723 al overleden, toen de zoon Pieter Jacobsz. Grauw trouwde met toestemming van alleen zijn moe der. GRIEK, Jan Comelisz voer met het schip "Zwarte Wal vis" een fluit van 153 last met een bemanning van 12 personen naar de Oostzee. In 1686 trouwde in de Hoorn der kerk Jan Comelisz GriekmetNeelCorneles, waarbij zijn moeder getuige was. KLOK, Comelis Comelisz voer op het schip "Maria" een galjoot van 45 last met een bemanning van 5 perso- nennaardeOostzee. Op het schip "Adriana" eenfluitvan 83 last met een bemanning van 7 personennaar Frankrijk 13

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1992 | | pagina 15