Van de meeste oude nummers van ons blad zijn nog exemplaren te koop bij: D. Lemstra Burdetstraat 5 1791 VA Den Burg tel.: 02220-13076 Ook kunt U om toe zending vragen waarbij de verzendkosten voor Uw rekening komen. REACTIES 3 Van een anonieme gever: diverse oude Tex. Couranten en Nieuwe Tex. Couranten. Stichting Tex. Museum: Onderwaterarcheologie rond Texel. Gekochte boeken: Wat wij zien en horen, door Bob, Tom en Jan Wolkers. Varensgasten en an der volk, door Jan T. Bremer en Henk Schoorl. Dit en nog veel meer kunt U inzien op de 3e DINSDAG VAN DE MAAND in "d' Ouwe ULO" om 19.30 op de biblio theekavond. Mocht U de komende tijd aan het opruimen raken, denkt U dan aan onze vereniging Vooralles watbetrekking heeft op Texel houden wij ons aan bevolen. M. Bakker-Zijm - tel 12113 J.v.d. Pijl - tel 15515 TAFELBORD Op het artikel van Drs. Har Brok o ver de Texelse benaming "tafelbord" voor pioenroos en "meierblom" voor paarde bloem, zijn bij de redactie geen reacties binnengekomen. Opde Dialectgroep is de zaak aan de orde gesteld en daar bleek, dat "meierblom" in onbruik lijkt te zijn geraakt, maar "tafelbord", - al is het niet algemeen, - wordt nog gebruikt. Drie leden (ouder dan 60 jaar) zeiden de pioenroos nog steeds "tafelbord" te noemen. Nie mand kon echter iets nieuws aanvoeren om deze naam te verklaren. Op eén bijeenkomst van de Tex. Plattelandsvrou wen bleken desgevraagd een tiental vrouwen (boven de 60 jaar) de naam te kennen en nog te gebruiken, soms naast de naam pioenroos. Sèèggies Over de voor ons onbegrijpe lijke spreuk "Rog is vis as er aars niet is" kregen we een reactie van ex-Oudeschilder Theo Backer uit Julianadorp. Zijn verklaring: "Rog is een erg bewerkelijke vis. Als de vangst snel gesorteerd en schoonge maakt moet worden, wordt de rog voor het laatst bewaard en bij tijdnood misschien zelfs weggegooid." Van mevr. I. Duinker-Boot kregen we een aanvulling op het .sèèggie "Wat kiekt Oost- inje op een aap." Haar variant luidt: "Wat geeft Oostinje om een aap, die heb baviane ge- nog!" Van mevr. Krijnen-Baijs kwam een Oudeschilder aanvulling op de zee- en scheepvaart sèèg gies: "Da's nag effe zeuelijker aszuud-west!", watzoveel wil zeggen als: "Dat is gunstiger." Bedankt voor de reacties Jan Kil jan, geboren 26-01-1861 t 11-09-1942 zoon van Gijsbert Kiljan Zeg maar KILTAN Van de stamvader van "onze" Kiljannen - Jan Hendrik, gebo ren ca. 1763 in Mannheim- werd de achternaam ook als Kieljan geschreven en zelfs bij de doop van zijn zoon Cornelis in de Lutherse Kerk in Hoorn als KIELI1JAAN. In Haarlem vonden we KI- LIAN - KILIAAN - KILIJAN-

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1992 | | pagina 5