Nummer 22 o L o 1 0 f sl Zlitgave van de ^Historische Vereniging Ve^et opgericht 17 9dei 1985 üdaart 1992 'Jdet SCad verschijnt 4 ?c per jaar Lidmaatschap fl. 25.--per jaar Bankrek. RABO 362516170 Losse nummers fl. 5.--verkrijgbaar bij de Texelse Boekhandels. Correspondentieadres: Postbus 106 1790 AC DEN BURG-Texel Bestuur: G. Jansen, (voorzitter), Haffelderweg 1a 1791 AS Den Burg. (tel. 14155) M. Kikker-Kuiper secretaris), Rommelpot 11 1797 NR Den Hoorn (tel. 19296) W.P. v.d. Vis (ledenadm./penningm:) Vaargeul 27,1791 HB Den Burg (tel. 14526) M. Bakker-Zijm,(bibliotheek), Keesomlaan 20 1797 DC Den Burg (tel. 12113) J.v. Hoorn, Haffelderweg 15 1791 AS Den Burg (tel. 12797) H. Kuiter, Oosterweg31, 1794 GK Oosterend (tel. 18979) J.C. v.d. Pijl, Waalderstraat 88 1791 EC Den Burg (tel: 15515) Redaktie: Mevr. G.E Dros, Schilderend 25, 1791 BA Den Burg (tel. 15487) De heer N. Huijsman, Ruyslaan 69, 1796 AC De Koog (tel. 17294) Mevr. M.C.A. Palm, Vroonlant31 1791 WE Den Burg (tel. 12154) De heer C.J. Reij, Warmoesstraat 18, 1791 CR Den Burg (tel. 12955) Bezorging en verzending blad; nabestelling en fotoarchief: D. Lemstra, Burdetstraat 5 1791 VA Den Burg (tel 13076) INHOUD Van het bestuur 1 Lijst Nieuwe leden 20 Van de redactie 2 Biblotheeknieuws 2 Reacties/Genealogie 3 Ook op Texel angst voor de cholera enz. 4 Het gebeurde op't Marsdiep 8 Enige vroedvrouw op Texel 11 De dagtaak van een boerin 15 Een dag uit 't leven van Trijn Mulder 19 Tessels Prate 20 VAN HET BESTUUR Tijdens de gehouden bestuursvergade ring van 9 Maart j.1. is dhr. J. van Hoorn verwelkomd als bestuurslid. Het dage lijks bestuur bestaat nu uit mevr. M.Kikkert-Kuiper, secretariaat, dhr. W.P. v.d. Vis, penningmeester en dhr. G. Jan- sen.voorzitter. Inmiddels heeft er alweer een akti viteit plaatsgehadgeorganiseerd door de vereniging n.1. het optreden van de toneelgroep OZOS uit Schagen. Het stuk getiteld "De Warenar" werd in het West-Fries dialect vertolkt. Wederom bleek deze toneelgroep te beschikken over een ijzersterkebezetting, die overtuigend het aangepaste stuk voor het voetlicht van Klif 12 bracht. Voor de liefhebbers van goed toneel én dialect een must. Verder zeker de moeite van herhaling waard. De zanggroep vertolkte in het voorprogram ma weer een keur uit hun inmiddels in drukwekkende bundel oude volksliede ren. Daarnaast heeft Willem Kikkert in d' Ouwe Ulo een geslaagde lezing over het ontstaan van Texel gehouden. U ziet, de de vaart zit er goed in en zo hoort het ook. Tot het volgende verenigingsblad. Met vr. .groeten: de Voorzitter. Beknopt jaarverslag over 1992 van de Historische Vereniging. Sinds de jaarvergadering van 1991 zijn er in de vereniging verschillende zaken ver anderd. Nadat dhr. W.P.v.d. Vis in het bestuur is gekomen heeft hij de dubbele taak, die dhr. van Opstal reeds sinds de oprichting vervulde als secr./penning- meester, verlicht doorpenningmeesterte worden. Gezien de spectaculaire groei van het aantal leden hebben we de leden administratie via de computer laten ver lopen, hetgeen heel veel tijd bespaart. Ook de inning van het lidmaatschap is gemoderniseerd door met acceptgirokaar ten te gaan werken. U kunt zich het ver schil wel indenken waarmee dhr. v. Op stal zich geconfronteerd zag: vanaf de start in 1985 met zo'n 30 leden tot een grote vereniging met nu 550 leden. 1 Door persoonlijke omstandigheden heeft hij nu ook besloten het bestuur te verlaten en hiermee is tevens de post van secrctari s vacant. We bedanken de scheidende se cretaris voor hetgeen hij voor de vereni ging heeft gedaan. N.a.v. de rondvraag van vorig jaar heeft het bestuur een vast bedrag gereserveerd voor de aanschaf van boeken en/of vi deo- banden. Voorhetkomend jaarhebben wc gezien onze gunstige financiële positie besloten dit te verdubbelen naar fl. 500.- Ons is gevraagd zitting te nemen in een comité van de gemeente om de Open M o- numentendag te stimuleren. Hieraan hebben we gevolg gegeven. Op 14 De cember hebben we ons als vereniging gepresenteerd in Hoorn op een bijeen komst van alle I list. Ver. van Noord-I Iol- land. Door de provincie is een instituut opgericht om al deze (bijna 90) vereni gingen te ondersteunen. Mevr. K Bos- saers is als coördinator aangewezen en zal in de komende tijd ook naar Texel komen. Ookhebben wedcelgenomen aan een manifestatie in Den Helder en zijn verschillende mensen naar archieven e.d. geweest. In de Lindeboom hebben we een geweldige avond gehad met prof.de Ja ger, met zijn lezing over de ontstaansge schiedenis van Den Hoorn, hetgeen hij samen met Willem Kikkert bestudeert. En dan mochten we ons 500 ste lid ver welkomen. Dan iets over de afdelingen van de vereniging: Te beginnen met het blad, hetgeen weer 4x is verschenen. Ons blad blijft ons visitekaartje. Wie oude nummers zoekt kan zich melden bij dhr. Lemstra De Texelse Courant vermeldt de nieuwe nummers nu ook. Het stam boomonderzoek gaat gewoon door, enke le leden hebben de laatste hand gelegd aan het kaartsysteem op de doopboeken, dank daarvoor De dialectgroep blijft voor de vaste groep bezoekers boeien. Inmiddels zijn de aanvullende woorden, die niet in het Tessel s woordenboek staan in de computer opgeslagen. Op een aan vulling van dit woordenboek zal nog even gewacht moeten worden. De zanggroep heeft al meer dan 40 leden en heeft ver scheidene keren opgetreden. De zang groep van Terschelling, waaraan vorig jaar een bezoek werd gebracht, heeft een tegenbezoek gebracht. Op 26 Jan. 1.1.. was het alweer 5 jaar geleden dat W. Kikkert de zanggroep oprichtte. De ver zamelaarsclub werkt nog niet optimaal hoewel bij de verschillende keren dat de vereniging naar buiten trad wel materiaal is tentoongesteld. Het clubverband zit er echter nog niet helemaal in. Van de oude club mochten we de kas overnemen onder de voorwaarde om voor dit geld wissel- lijsten kopen. Dal hebben we gedaan en we hebben er al veel plezier van. Het in terviewen van oude Tesselaars gaal lang zaam maar zeker door. De heer Lemstra

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1992 | | pagina 3