"TESSELS PRATE" Nieuwe leden. Het is me opgevallen dat er in het Tessels veel be namingen bestaan, om (een bepaalde eigenschap van) een kind aan te duiden. Ik heb een lijstje gemaakt en zou graag nog eventuele aanvullingen ontvangen. Hier volgt mijn lijstje: "Ze moet om eenbuit je", betekent: ze is zwanger. Een buitje is dus een baby. Een meisje is een meike. Kleine kinderen worden als geheel aangeduid als klein gebiênte en een groepje klein grut heet keuteljacht of ook kitteljacht. "Dat jacht"zo wordt een groep grotere kinderen ook aangeduid. "Ze hèèwwe deer twie fan die beukertj es": dat zijn stevi ge, actieve jochies. "Batters" betekent ongeveer het zelfde, maar kan ook voor meisjes gelden: "Die kien- der fan Dros ben zokke batters" Drukke, wilde kinderen dus. Een bruuzer is ook een wildebras, evenals een rosbaaier.Ze geven om wind noch weer, in tegenstelling tot een huushen, die graag binnen zit. Een urekie is een hummeltje, een memmegek een kind dat slecht buiten moeder kan. Een téézer of een tangtaaier is een treuzelaar met eten, en een pééuwer is een kleinzerig huilerig kind. Graai-hul is een oud woord voor huilebalk. Een tenger te jdein kind is een priêmertje. Een tuushaaldertje is een aangenomen kind. Een redje- gat is een zelfstandig, handig meisje. Een meisje is een truul als ze iets doms of onhandigs doet. Een dröól is een stoetel, een sufferd. "Ouwe bèèp" zegje tegen een ouwelijk doend kirid. Of ook: "Oót" Als ik bazig deed tegen mijn zusjes, zei mijn moeder verwijtend: "wat bei-je toch een óótje bedil Tot slot dit:Achter in de zaal zat een héle bos fan dat opslope goéd" Teenagers dus, modern gezegd De volgende zin is nu ook voor nietTesselaars duidelijk: "Ze moet weer om een buitje en ze heb al drie fan die batters, en dan ok nag'een tuushaaldertje, zo'n priê mertje uut de stad." G.E. Dros W.H. Bastiaan IJsselstein l.de Wit-Roeper Den Hoorn J. Roeper Den Burg H. Voigt Den Burg D.A. Bakker-Bakker Den Burg J. W. Bakker Den Burg D. Drijver Den Hoorn F. Schiling Den Hoorn G. Bakker Den Hoorn R.T. Haarsma De Waal P.J. v. Heerwaarden De Waal W.Maas Den Burg L. Bruin Den Burg J. Veeger Den Burg J. Kuip Den Burg J. Meeldijk-Koorn België P. Schaatsenberg Den Burg W. Lampers Oudeschild T. Blom Den Burg CJ. Witte Den Hoorn G. Slaman Zaandam C. Blom Den Burg W.H. Bakker Den Burg G. Stolk St. Maarten D. Lont-de Wit Oosterland M.D. Kuiper Oosterend M. Keijser Vechta(Dld) P.A. Bakker Den Burg P.J. Kikkert De Koog J. Kiljan Jr. Den Burg H. v.d. Werve-Witvliet Alkmaar P. Keijzer Den Burg Ons nieuwe logo POSTBUS 106-1790 AC DEN BURG - TEXEL

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1992 | | pagina 23