Het voeren van de kalveren De kinderen spelen wat met elkaar of de meisjes breien wat aan hun lapje. De meisjes zijn 7 en 5 jaar. 't Jongetje is 9 jaar en die leert Woensdags- en Zater dags-middags al eens melken. Ondertussen is het dan ruim zeven uur geworden en gaan we ontbijten. Na het ontbijt gaan de twee oudste kinderen naar school, waar we omstreeks 20 minuten vanaf wonen. Ze kunnen tussen de middag nog juist thuiskomen. Dan volgen de verdere werkzaamhe den. Ik ga eerst naar de kelder om de boter door te werken en 't meisje gaat de katten eten en drinken geven, die tegenwoordig allemaal aan 'n touwtje staan, ander9 eten ze de kuikens op. Dan wassen we de ontbijtboel af en maken de vertrekken" aan kant." Om de vier weken hebben we de grote was, om de veertien dagen alleen wol- en bontgoed; zodoende komt er telkens een ruime week tussen beide. Eenmaal inde week karnen we de opgegaajdescha- penroom. Doorgaans doe ik dit heel vroeg, dan is het nog niet warm en 't water nog fris. De behandeling is bijna dezelfde als van koeroom; alleen gaat er geen warm, maar een weinig koud water in ent geeft heel wat meer boter dan koeroom. De boter wordt voor eigen gebruik gebezigd en wat overblijft wordt inge maakt voor de winter. Een paar ochtenden in de week ga ik naar de moes tuin, eerst om wat te zaaien, later om onkruid te wieden.Ik heb ook al tijd een bloemenhoekje, dat van Juli tot November snijbloemen oplevert. Later in de tijd komt het inzamelen van de vruchten en groenten voor de inmaak. Zoveel mogelijk maak ik van alles wat in, in flessen en ook snij- en slabonen in het zout. De laatste kook ik eerst even op, dan zijn ze zachter en niet zo groen. We eten om precies 12 uur. 's Middags stoppen, naaien en breien we. 't Meeste nieuwe naaien doe ik in de winter, dan is er buitenshuis zoveel werk niet. Tegen vijven beginnen de werkzaamheden weer. Ik ga naar de kelder om de boter te verwerken. De kuikens en kippen worden door 't dienstmeisje ge voerd en worden de eieren uitgehaald. Mijn man brengt uit het land ook nog eieren mee. Ze worden allemaal schoongemaakt en ik tel ze meteen in de kisten, witte en bruine afzonderlijk. Wekelijks worden ze door de eierenveiling weggehaald. De melkemmers worden weer schoongemaakt en dan zorgen we voor de boterham. We eten dan om streeks half zeven, daarna gaan de kinderen naar bed. We gaan de krant lezen, nog even naar de tuin en als de tijd daar is, kippen te broeden zetten, het laatste de kuikenhokjes sluiten. Negen uur is het dan weer bedtijd, 's Winters staan we wat later op en gaan dan ook later naar bed. Dan is er gelegenheid om 's avonds nog het een of ander handwerk te doen. Juli 1929 - H. - R.-R. Gepubliceerd in Ned.Landb. Weekblad, overgenomen in de NTC op 24-08-1929. (Alleen de spelling werd aangepast) Foto's: W. Kikkert "De Mient". CJR. Trijn Maas-Mulder met twee van haar 15 Kinderen. Trijn Mulder werd in 1877 geboren in een "zooien 18

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1992 | | pagina 21