P^^Bi Mijn eerste werk is 'n flinke ketel water, dat later voor het schoonmaken van het mclkgocd gebruikt wordt, op een petroleumstel te zetten. Hen fornuis gebruik ik niet meer. Petroleumstellen zijn, mits op tijd gevuld, gemakkelijker en voordeliger stoken dan een kachel. De zorg voor de kippen is het werk v.d. boerin Tegen half zes roep ik mijn dienstmeisje en diebegint met de oude kippen te voeren. Die krijgen ook droog meel en alleen tegen de avond hard voer. Het gebeurt ook wel dat we lammetjes met de fles groot brengen. Die krijgen dan vier of vijf keer per dag een fles warmemeik, totdat ze zwaar genoeg zijn om naar de markt te gaan. 3 pits petroleumstel Dan maak ik een paar broden op. Ik bak altijd zelf, met uitzondering van 'n enkel wittebrood, dat van de bakker genomen wordt. Er is evengoed variatie genoeg in te brengen, als tarwebrood, krentebrood, brood alleen van tarwebloem en roggebrood, 't Laat ste is nogal lastig van behandeling en slaagt het beste op een zacht vuurtjeIk maak daarbij gebruik van een oventje, dat op een petroleumstel geplaatst wordt en dat ruimte biedt voor twee bakblikken. Het is zinde lijk en geeft weinig extra drukte. Vervolgens ga ik broedende kippen en de kuikens voeren. Die hebben hier hun verblijf in de boom gaard. Verleden jaar haddden we ook kuikens bij een paar kunstmoeders, maar de kuikens bij de kip en in de vrijheid opgekweekt voldoen mij beter. De kuikens krijgen droog meel in bakjes, die hier en daar verspreid staan, de allerkleinsten wat gemengd opfokvoer in de hokjes. Ook staan overal bakjes met water. Dan zorg ik voor het ontbijt, dat bestaat uit tarwebo- terhammen en bij elke portie een boterham met ge kookt spek. We slachten in de herfst en ook nog eens in het voorjaar. Op die manier heb je altijd vlees in huis. Tegen de zomer laten we meest pekelworst maken, dat voldoet het beste bij bloemkool, postelein en boontjes. Het magerste van het ingezouten spek gebruik ik als koud vlees bij worteltjes, sla en andijvie.Tegen de winter hebben we meer rookworst bij stampot en kool en gerookt spek voor bieten en erwten. ■lil i Soggen grootbrengen Na 't kippen voeren 's morgens, helpt het meisje de kinderen met 't aankleden; op 't wassen na, redden ze zich al bijna zelf.Daarna haalt ze de bedden af en poetst de schoenen van de schoolgaande kinderen. Ondertussen is de schapenmelk thuisgekomen en gaat dadelijk door de ontromer, wat een vlugge en zindelijke manier van ontromen is. De afgeroomde melk wordt door mijn man weggehaald en met kal- vermeel vermengd aan de jonge kalveren gegeven. De emmers en de bussen van de koemelk zijn nu ook thuisgekomen en 't meisje en ik maken samen de ontromer en het melkgoed schoon. 17

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1992 | | pagina 20