n Aan Zuster Mulder Hooggeachte Zuster Mulder, k Fel citeer U in een lied. Met de hoge onderscheiding Die men U gewórden liet. Meer dan vijfentwintig jaren Hebt gij rustloos, dag en nacht, ln een nauwe plichtsbetrachting, Uw verheven taak volbracht. Talloos vele kilometers Hebt gij afgelegd per fiets. Of het regende of stormde. Niets kon U weerhouden, niets! Later kwam het Citroën-tje W aar mee gij de wijk in ging. Menig moeder naamt gij daarin Mede met haar zuigeling, Als er eens per maand de zitting Voor de zuigelingen was. Ook al werd Uw schommelschuitje Weider is overbelast. Waardigvriendelijk en rustig Hebt gij steeds Uw plicht vervuld. Nimmer dat U iets teveel was. Steeds weer toondet gij geduld. En zo zijn er vele dingen. Zuster, die gij hebt gedaan. Daden, die ons allen wel eens Stil door de gedachten gaan. En nu weet ik dat gij wats zgt Van elk uiterlijk betoon. In de arbeid die U lief was Zaagt gij tegelijk Uw loop. Maar toch stemt' het ons tot vreugde Dat gij onderscheiden zijt En van hogerhand U zulk een Grootse hulde werd bereid. Dat U deze onderscheiding Dragen mag nog menig jaar, Is de wens van onze lezers En van mij, De Rijmelaar K WKK 'KM :KM- :K 'MKi 'ÊM Bij onderzoek naar het Texels boerenleven vang je al gauw bot. Over 't boerenleven op zich is weinig bekend, hoewel Nederland toch tot de vorige eeuw een agrarische samenleving was. Waarschijnlijk juist daaromHet was het leven dat iedereen kende, niets bijzonders dus en daarom ook niet het vermelden waard. Er is een buitenstaander nodig om allerlei zaken op te merken. Pictcr van Cuyck bijvoorbeeld. Zo'n 250 jaar geleden beschrijft hij het Texelse boeren leven, hoewel die beschrijving niet speciaal op het dagelijks leven van een boerin gericht was. (1) Zo schrijft hij dat de huizen (en daar vat hij ook de boerderijen onder) van een kloosterachtige zindelijk heid zijn. Maar, voegt hij er minachtend aan toe, 's zomers wordt er in huis niet gestookt, dat gebeurt in een hoekje in de stal. Vlak bij hooi en stro dat op de zolders onder de "toppige daken" is opgeslagen. Dit is wel levensge vaarlijk, maar het zorgt ook voor minder schoon maakwerk in huis. En als er in huis wel gestookt wordt, dan gebeurt dat in de keuken, het kleinste vertrek van het hele huis, dat "geheel agter staat". Dat was overigens al in de zeventiende eeuw in Holland het geval. (2) Als je de 13e brief van Pieter van Cuyk leest en je vergelijkt zijn berichtgeving over huishouden en gewoonten met het verhaal van de dagtaak van een Texelse boerin, ruim tweehonderd jaar later, dan is er nog niet zo bar veel veranderd. Nog altijd is het werk van de boerin om schapen te melken, het jongvee te verzorgen en de melk verder te verwerken tot kaas en boter. De periode 1650 -1800 Het afromen van de melk, één van de vele werkzaamheden in de zuivelbereiding. Bronnen: Nieuwe Tex. Courant, Tex. Courant, Gem. archief Texel en bibliotheek Hist. Ver. Texel. Informatie en foto's mevr. C.Trap-Ellen. 15

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1992 | | pagina 18