Toen ze na vele jaren hard werken een verho gingvan de jaarwedde, sinds 1991 fl. 600.--, met fl. 500.— tot fl. 1100.— verzocht, werd deze aan haar verleend, ondanks da t de raadsleden Kees- om en de Graaf een beloning van fl. 70.— per geboorte te hoog vonden. Oosterend "exporteerde" ook een vroedvrouw. Hiervoor volgde mej. M. Cornelisd. Bremer een drie-jarige cursus in Amsterdam en behaalde in 1920 haar diploma. Als gemeente-vroedvrouw werd zij benoemd in Anna Paulowna en ging daarna naar Broek op Langendijk. Nog in 1926 had Oosterend juffrouw Henkes als vroed vrouw. In dat jaar voerden de 75 vrouwen van het dorp een actie om haar in die functie te be houden. De verdeeldheid in het dorp was groot, wan 150 gezinshoofden vonden dat niet zo nodig omdat de geneesheer binnen een kwartier per auto ter plaatse was. WITKVERPLEEG STER. Zuster Mulder (links) en juffrouw Henkes Omdat juffrouw Henkes veel samenwerkte en zelfs samenwoonde te Oosterend met Zuster Mulder (1889 -1958) die uit Groningen afkom stig was, hierbij iets over deze wijkverpleegster. Nadat de Wijkverpleging, voortgekomen uit het in 1905 opgerichte Witte Kruis de derde wijkverpleegster op Texel nodig had, zou die het rayon De Cocksdorp, Eierland, het Noor den, en een deel van Waalenburg krijgen en haar standplaats moest De Cocksdorp worden, maar toch werd in 1915 gekozen voor Ooster end. Zij volgde in 1925 een cursus voor TBC-bestrij- ding en behaalde het diploma Huisbezoekster. In die functie legde zij in totaal 70 000 bezoeken aan gezinnen af. Vaak waren de bezochte fami lies niet in staat daarvoor te betalen, zo werden van haar 1702 visites in 1916 er 512 "gratis" genoemd. Samen met juffrouw Henkes, die ook sinds 1928 een bestuursfunctie bij de Wijkver pleging had, woonden deze dames in het huis Peperstraat3 en lieten een nieuw huishouwen, KotterstraatlO. Wijkverpleegster J. Mulder Toen zij in 1948 dooreen minder goede gezond heid haar taak neerlegde en afscheid nam, werd zij gehuldigd en koninklijk onderscheiden. Haar inzet bleek ook uit het gedicht van Huib Fenijn. Texel, December 1990 C.J. Reij

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1992 | | pagina 17