Bij de V.O.C. schepen die rond de jaarwisseling van 1771/"72 op de rede van Texel lagen ging het echter niet om binnenkomende, doch uit gaande schepen. Ronselpraktijken V.O.C. De explosieve verspreiding van de scheeps- of rotkoorts, de door de kleerluis overgebrachte vlektyphus, aan boord van de V.O.C.-schepen, had alles te maken met de ronselpraktijken van de Verenigde Oostindische Compagnie. Van keuring van de aangemonsterden, veelal be rooide lieden die zo van de straat waren gehaald en vaak maandenlang bij een "kostbaas" waren opgeborgen, was geen sprake. Totaal ondervoe de en vervuilde, vaak zieke mensen werden zonder enig bezwaar aangemonsterd en aan boord gebracht. Het journaal van een van de Oostindiëvaarders geeft een duidelijke indruk hoe het in zijn werk ging: "Ons slegt scheepsvolk was voornamelijk de oorzaak van de op onsen Bodem schip) uitgebroeide kwaadaardige ziekten, want een groot gedeelte van onze Soldaten, waaronder zig de ziektens het eerst vertoonden, waren vóór dat zij aan Boord kwamen, verscheidene Maanden achtereen bij Volkshouders opgeslo ten geweest. Sommige daarvan kwamen uit dusdanig een Huis, alwaar op dien tijd, meer dan 200 Menschen bij eikanderen waren opge- slooten en waaronder toen reeds een besmette lijke ziekte heerschte. Eenige van deezen had den zelfs daar ter plaatse die Ziekte reeds door staan, anderen, nog niet volkomen hersteld, waren zoo zwak, dat zij nauwelijks de Valreep konden overkomen, die ook aanstonds in de kooij raakten. Door dezen werd de ziekte aan boord gebracht en het gezonde deel der Man schap aangestooken." (2) ï/.-cz De Schans ten Westen van O'udeschild. Gevaar voor "overspruviing" Uit eenbrief van 9 December 1771 gericht aan de bewindhebbers van de Amsterdamse Kamer van de V.O.C. blijkt dat er aan boord van de schepen op de rede reeds 88 zieken gestorven waren en dat zich op dat ogenblik op 5 schepen ("Huyste Meye", "Honcoop", "Groenendaal"," Kronenburg", en "Leyderdorp") in totaal nog 397 zieken bevonden. (3) Men wilde de zieken naar de barakken in De Schans overbrengen, maar de bevolking van Oude Schild voelde daar bitter weinig voor uit angst voor besmetting. Toch kregen debewind- hebbers van de V.O.C. Kamer Amsterdam op 10

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1992 | | pagina 13