HET GEBEURDE OP HET MARSDIEP (II) 9 Met ziekte besmette schepen op de rede van Texel Rond de jaarwisseling 1771-72 ontdeden enige op de rede van Texel liggende Oostindiëvaar- ders zich van enkele honderden zieke schepe lingen door ze over te brengen in zogenaamde lichterschepen. Dit waren kleine vaartuigen die doorgaans gebruikt werden om goederen uit zwaar bela den koopvaardijschepen over te nemen en naar Amsterdam te vervoeren, omdat te zwaar bela den zeeschepen anders zeker vast zouden lopen op een van de vele ondiepten van de scheep- vaartroute door de Zuiderzee. Dit keer ging het dus niet om goederen, maar om (zieke) mensen. En men bracht de "lading" nu niet naar Amsterdam, maar probeerde de zieken elders onder te brengen. Het probleem was alleen: waar Ouarantaineboet Nog een halve eeuw eerder, in November 1720, waren een viertal schepen afkomstig uit Zuid franse havens waar de pest heerste, in de Wie- ringer Balg in "quarantaine" gelegd. Door een storm op 2 en 3 December waren echter drie van de vier schepen vergaan, waardoor een deel van het scheepsvolk verdronken was. Naar aanleiding van deze ramp hadden de Staten in 1721 eerst een quarantaineboet in het duin bij het Horntje laten plaatsen, die acht jaar later ver vangen werd door een lazaret, omgeven door palissaden. Maar toen het lazaret tengevolge van kustafslag aan het open strand kwam te staan, had men alles maar weer afgebroken (1751). In noodgevallen moest dan toch de Schans op Texel maar dienst doen als lazaret. Zo had de opziener van de Schans, Matthijs den Berger in de zomer van 1757 ruim honderd zieken van 's Landschip "Damiate" moeten opnemen. Pas op 27 Januari 1758 berichtte het Amster- damsche Admiraalscollege aan Gecommitteer de Raden dat de Schans weer ontruimd was. (1 In de meeste gevallen ging het om schepen met zieke zeelieden, die ergens in een haven aan het Middellandse zeegebied een besmettelijke ziek te hadden opgelopen. Men achtte een periode van veertig dagen in afzondering voldoende. (Het Franse woord voor veertig is quarante)

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1992 | | pagina 12