S. Bosma Den Burg H. Bakker Den Burg R. v. IJsseldijk-Smit Den Burg Mevr. Roeper-v. Leersum Den Burg Mevr. G. Vlas Den Burg Mevr. Smit Den Hoorn Mevr. B. Schraag-Smit Den Burg Mevr. Koorn Den Burg Mevr. Plaatsman-Voigt De Waal F.B. Leijnse, J.v.d. Vis D. Lap J.J. Witte G.J. van Noort J. Miedema W.H. Bastiaan I. de Wit-Roeper W.v. Heerwaarden Em meioord Oosterend Den Hoorn Den Burg Den Burg Oosterend IJsselstein Den Hoorn Den Burg Historische Vereniging Texel Postbus 106 1790 AC DEN BURG van de redactie 500ste lid Nieuw correspondentie adres: Brieven aan bestuur of redactieleden kunt U ook rechtsfreeks aan de desbe treffende persoon sturen Als je omringd wordt door de zee, zoals Texel, dan ligt het voor de hand dat die zee in vloed heeft ©p de manier van leven. Er moet bescherming komen op plekken waar de zee gevaar op kan leveren .Dus dijken en een haven. Zonder die bescherming wordt het land overspoeld en valt er alleen op de hoog en droog gelegen gebieden te leven. Dat betekent minder ruimte ter beschikking en zodra de bevolking groeit, moet er lager gelegen gebied in gebruik worden genomen. Dan moeten er dijken komen. Wa t een ha ven wil zeggen voor bescherming, is alleen al dui delijk door uitdrukkingen als: "een veilige haven", "een vluch- thaven",enz.Inhetartikel van J.T. Brcmerwordtbeschreven welke rampen het ontbreken van een haven kan ontkete nen. Hoewel de Rede vanTexel een ligplaats bood aan sche pen die zich naar het andere einde van de wereld waagden (en dat soms vele maanden lang) en voor Texel welvaart betekende en de mogelijkheid om met de tijd mee te gaan, kon de zee z'n tol plotseling eisen. Maar volgens Bremer kon zelfs Texel dan profi teren Minder profijtelijk was de manier waarop gebruik ge maakt werd van wat de zee te bieden had door de vissers, eind vorige eeuw. Soms was dat zelfs uitgesproken moei lijk, zoals blijkt uit het artikel van Willem Peter v.d.Vis. Daarin wordt verteld dat er vaak niet te ontkomen val t aan een gevecht op leven en dood, zowel op zee, als door de zee. Niet alleen de vissers en hun knecht(je) op hun schepen, wrak of iets minder wrak, maar ook hun gezinnen, hun wedu wen en hun kinderen, moes ten hun hele leven zwoegen en vechten om het hoofd boven water te houden, letterlijk en figuurlijk. Als ze het niet red den, dan verzopen ze, even letterlijk en figuurlijk. Er zijn tot nu toe al een aantal uitdrukkingen gebruikt die het leven met, op en van de zee en de daarmee gepaard gaande gevaren duidelijk en kernach tig vastleggen. In "TesselsPra- te" van Gré Dros komen er nog veel meer aan bod. De meeste echt Tessels en een paar alge mene, die hier op het eiland nog vaak en in het dialect gebezigd worden. Over uitdrukkingen en speci fieke Tesselse woorden gaat het verzoek van het Meertens Instituut, dat u ook in dit blad aantreft. Dit instituut houdt zich bezig met het onderzoek naar en behoud van onze taal en dialecten Hun verzoek be treft bloemen- en plantenna men. Ook het artikeltje over de Weerboompjes van J. v.d. Wal heeft weinig met deze, het werk en de voor- en nadelen die de zee biedt, te maken, maar wel metTexel en de soms zeer vindingrijke manier waar op een Texelaar aan de kost probeert te komen. Ten slotte staat in dit blad, naast onze vaste rubrieken, nog een rectifikatie compleet met foto's over de smederijen uit ons vorige nummer. En onze vaste oproep om artike len, verhalen, foto's, afbeeldin gen en ideeën, vooral over oude en nog steeds bestaande beroepen, aan de redactie door te geven. Oude nummers van ons blad. Er blijkt veel belangstelling te bestaan voor de oude num mers van ons blad. Van de meeste nummers zijn nog exemplaren te koop bij: D. Lemstra, Burdetstraat 5, Den Burg, tel.: 02220-13076. Ook kunt u om toezending vragen, waarbij de verzend kosten uiteraard voor Uw rekening komen.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1991 | | pagina 4