-Ze driêve (het driêft) bee de wal dn. (teveel van iets) - Sien broek hangt op léég water, (afzakkend.) - Hóóg water zeker (plagend bij te korte broekspijpen.) - De bezaanskoot anhale. (de buikriem aanhalen.) - Oppe giep zitte. (op plek met goed overzicht. Zie van Dale: "gijp".) -Heewös dn boord (raak.) - We lèègge niet te water (niet zo haastig - Brééuwe. van oud nieuw maken, iets in elkaar flansen.) Al dit moois komt niet voor in de geraadpleegde spreekwoordenboeken. Enkele woorden die misschien een nadere uitleg vragen: "Skiemönne"Een skiemön was de bootsman die belast was met het toezicht op de tuigage van een zeilschip. "Dördemantje". Op een kleine vissersboot had men de schipper, de knecht, en het "derdeman netje", een jongen die allerlei klusjes verrichtte. Wat de verklaring is van de spreuk "Rog is vis, ös er aars niet is", is ons niet geheel duidelijk. Wordt rog als een minderwaardige vis gezien Wie kan ons duidelijkheid verschaffen Ik besluit met een spreekwoord dat - indirect - met de zeevaart te maken heeft; misschien stammend uit de tijd van de VOC. - "Wat kiekt Oostinje op een aap In het Nederlands: "In het veen ziet men op geen turfjeWe houden ons aanbevolen voor aanvullingen en opmerkingen G.E.Dros. Geraadpleegde boeken: F.A. Stoett: Nederlandse spreekwoorden en gezegden. C.G.L. Apeldoorn en R. van Riet: Spreekwoorden verklaard, jan Berns: We zien wel waar het schip strandt. S. Keijser: Het Tessels. TEGENBEZOEK TERSCHELLINGER ZANGGROEP Zaterdag 23 Nov. was het zo ver: de Terschcllingcr zangers en de Texelse zanggroep "Oude Liedjes": ontmoetten elkaar in de voorspeelruimte van "de Ouwe Ulo" Het was een vrolijk weerzien, na het bezoek van de Texelaars aan Terschelling, vorig jaar 11 November. Er werd wederom gezongen dat het een lieve lust was. Veel liederen blijken een gezamenlijk erfgoed te zijn, soms met kleine melodische verschillen en de één een couplet meer dan de ander, hetgeen tot algemene hilariteit aanleiding gaf. Doordat veel liederen mondeling overgeleverd zijn, zijn deze verschillen begrijpelijk, maar opmerkelijk is het welAfgewisseld met echt Terschellinger en echt Texelse voordrachten en rijkelijk voorzien van hapjes en drankjes werd gezongen tot na middernacht, waarna de mecsten zich naar huis of hotel begaven en sommigen zich nog enige tijd vermaakten in de plaatselijke étabilissementen. Zondag maakten dé Terschellingers een rondrit per bus over een onverwacht zonnig Texel, waarna ze de (verre) reis naar hun geliefd "Skylge" voldaan aanvaardden. - Een geslaagd evenement- G.E.D. Van de laatste drie weken hebben de Noordzeevisschers alleen in de laatste verloopen week iets kunnen verdienen. Ze besomden van fl. 5.— tot fl. 60.—, gemiddeld fl. 25.-- per schuit (Texelse Courant 1903.) 18

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1991 | | pagina 20