REGLEMENT van de vereeniging de Vereenigde Wagenmakers te TEXEL 7 18 Dec. 1940 bij de viering v.'t. 25-jarig bestaan der Smedenbond. Onder: v.l.n..r.: mevr. Paagman, Paagman, H. Smit. J. KiljanJbzn. en mevr. Kiljan Midden: mevr. IJska, mevr. v. Heerwaarden, F. v. Heerwaarden, IJ ska, mevr. Thomassen, HJ. Thomassen, mevr. Dros, mevr. Slaman, C. Dros, Slaman, J.v.d. Berg, Jb. Kiljan Jzn, mevr. v.d. Berg en mevr. Kiljan. Achter: B.v.d. Berg, mevr. Rentenaar, Rentenaar, mevr. A.v.d. Berg- Kikkert, G. de Wit ,mevr. de Wit, mevr. v.d.Vis- Kikkert, S.v.d. Vis enJb. Zwaan. Veelal vond men de smid en de wagenmaker bij elkaar, althans zeker dicht in de buurt. Dat was zo ont- staan, omdat men elkaar steeds nodig had. Denk aan de ijzeren banden om de wagenwielen, de ijze ren schoentjes voor de hooischop en voorts alle smeedwerk aan producten van de wagenmaker. Voor al in Den Burg was dit duidelijk terug te vinden, n.1. in de Gasthuisstraat, Weststraat, Molenstraat, Wever straat, Warmoesstraat en nog lang in de Waalderstaat. Ook echter in De Waal, Eierland en De Cocksdorp. Opgericht 5 November 1915 Art. 1 Tot leden der vereeniging kunnen worden toegela ten, ieder die binnen de Gemeente Texel het wagenmakersbedrijf uitoefent. Art. 2 Het Bestuur der vereeniging bestaat uit drie leden n.1. voorzitter, secr. en penningmeester en wordt door en uit de leden gekozen voor den tijd van drie jaar. De aftredende leden zijn direct herkiesbaar. Art. 3 De vereeniging stelt zich ten doel, eenheid in de prijsberekening voor het wagenmakersvak te brengen en tracht dat doel te bereiken door zoowel voor nieuw- als voor reparatiewerk tarieven vast te stellen. De leden zijn verplicht de vast te stellen tarieven te handhaven en mogen daar in geen geval van afwijken, zonder het bestuur daarvan kennis te geven. Uit te voeren werken worden op halfjaarrekening ge steld, terwijl voor langer credit een 1/2% s'maands wordt berekend. Art. 4 Twee maal in een jaar, n.1. in de maanden Juni en De cember komen de leden in algemeene vergadering bijeen. Art. 5 De contributie bedraagt fl. 1.— per jaar. Het Bestuur. G.H. GEUS, Voorzitter M. MOLENAAR, Secretaris J..J. van WESSEM, penningmeester TARIEVEN vastgesteld Nov. 1915. Texelsche wagen (houtwerk fl. 133.— Driewielde kar fl. 50.— Zeeuwsche wagen fl. 140.— Haarlemmermeerwagen fl. 140.— Kruiwagen fl. 11.— Bakwagen fl. 100.— Platte wagen fl. 130.— Eggen plm. fl. 12.- Hooischop fl. 30.- Ook werden de prijzen van alle onderdelen vermeld. Van de Texelsche wagen b.v. zoo'n 50 stuks.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1991 | | pagina 9