5 een kundig vakman, want hij construeerde in 1906 een kuiken-broedmachine. Reeds bij de eerste proef nemingen met 100 eieren kwamen er 75 kuikens ter wereld en door dit succes was Slaman direct aan de bouw van een tweede machine begonnen. Hij expe rimenteerde meer, want hij had in 1909 al een gasverlichting met carbid in zijn woning en een lantaarn op acetyleengas aan zijn huis in 1910. In het begin van deze eeuw begon ook de fiets terrein te winnen en ook dit leek aanvankelijk slechts een terrein voor de smid, want dat was de man die het ook repareren kon. De rijwiel-speciaalzaak was er nog niet. Jan Kiljan Jbzn. in de Gasthuisstraat, Den Burg, deed veel in fietsen en noemde zich dan ook al rijwielhersteller. M.A. Kuijper J .Jzn. in de Parkstraat, o.a. ook kachelsmid, had in 1909 aldaar een rijwiel handel en was hier dan ook de eerste Bondsrijwiel- hersteller. Omstreeks 1910 kwam hier een dorskom- binatie uit Kloosterburen (Gr.) met als personeel Kloosterman en Stiekema. Voor onderhoud en repa raties kwam de eveneens in Kloosterburen gevestig de smid J. W. Paagman met zijn knecht H. Neijens op Texel. Neijens verstigde zich plm1912 in De Waal en Paagman eerst in 1917 in Zuid-Eierland. Ook toen kon de smid niet onbeperkt zijn gang gaan, wat betreft geluidshinder, al scheen niemand in de vroege morgen last te hebben van de hamerslagen op het aambeeld. Toch was er reeds de hinderwet in 1875, die een vergunning noodzakelijk maakte. Blan ke Co, later C. Dros, Eierland, vroeg reeds bij de start in 1909 een vergunning. In 1913 vroeg E. C. Thomassen voor de te beginnen smederij in Ooste rend om een vergunning. Dit betrof waarschijnlijk de Zoovele Jongelui verlangen naar een RIJWIEL. j OUDERS I Geeft hun er een, maar een watir re pietzier van hebben. Koopt daarom beallst een UNION RIJWIEL. Vraagt Catalogu» aan de UNION RIJWIEL FA BRIEK te Dedemivaart of hare Agenten, die in elke plaaU geveatlgd zijn. AGENTEN OP TEXEL: J. Barends, De Cocksdorp Joh. v.d. Slikke, Oosterend C. Dros, Eierland D. Troost, Den Hoorn J. Reij, Den Burg J. v.d. Berg, De Waal T.C. 1925 smederij J. Omis en later Rentenaar. Ook in 1913 vroeg de wagenmaker M. Molenaar, in de Gasthuis straat, een vergunning voor de plaatsing voor een 5 pk. motor, doch dit werd afgewezen. De wagenma kers D. Witte Dzn in de Weststraat in Den Burg en j Barends te De Cocksdorp kregen toen wel de vergun- ning. Oprichting smedenbond. Inmiddels deed zich de behoefte gevoelen aan een organisatie van de smeden. M. Dalmeijer en W. Sla- man waren de initiatiefnemers en riepen de smeden op ter vergadering. De oprichting van de Texelsche Smedenbond vond plaats op 2 October 1915 en als bestuursleden werden gekozen: H. Smit, voorz; F. van Heerwaarden, secr. en J. Kiljan Jbzn, pen- ningm. Aanwezig waren toen H. J. Thomassen (v.d. Kloot Co), Jac. Kuiper, Oosterend, W. Slaman, Oudeschild, E.C. Thomassen, De Waal, J.L. v.d. Berg, De Waal, H. Neijens, De Waal, H. Smit Jzn., J. Kiljan Jbzn, M. Dalmeijer en Gebr. F. en N. van Heerwaar den, Den Burg, C. Dros uitEierland was verhinderd en J. Kiljan Gzn. uit Den Hoorn niet aanwezig. De vergaderingen werden goed bezocht. Afwezig was men als regel met kennisgeving van ongesteld heid en slechts een enkeling zonder kennisgeving. Hier volgen een aantal onderwerpen die bij de vele vergaderingen in de jaren 1915 - 1960 vaak aan de orde kwamen. Zwarte lijst. Reeds in 1915 werd een zwarte lijst aangelegd, doch wel met een bijzonder accent. Men was het er over eens, dat het voorkwam, dat eerlijke en betrouwbare mensen door omstandighe den soms niet in staat waren hun verplichtingen na te komen. Om die reden werd een zwarte lijst aange legd voor de onwillige alsmede één (grijze) voor de onmachtige debiteuren. Zolang geen volledige beta ling had plaatsgevonden, mocht een lid geen werk voor de slechte betaler uitvoeren. Bij de onmachtige klant werd eerst overlegd. De lijsten kwamen vaak ter sprake, omdat soms bleek, dat een lid toch werk had uitgevoerd en niet op de hoogte bleek van het voorkomen op de lijst. Smeedkool en brand- Gedurende de mobilisatietijd van 1914-1918, doch ook nog in 1921 waren er problemen bij de smeden over de verdeling van de aan de smeden in totaal toe gewezen "smeedkool". Tijdens een vergadering van 2-3/1921 kon het gebeuren, dat tijdens drukke dis cussies tussen voorzitter en leden plotseling enige leden van de tafel wegrenden op het "geklep der brandklok" waardoor de vergadering werd verdaagd tot na een half tot driekwart uur was opgehelderd hoe, wat en waar de brand was Coöperatie Inkoop Materialen. Reeds in 1916 kocht de bond hoefijzers en nagels, later ook partijen ijzer, staal en carbid.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1991 | | pagina 7