VAN HET BESTUUR URN DE REDACTIE Na de warme zomer van 1991 is de tijd van het vereni gingsleven weer aangebroken. Zo ook voor de verschil lende werkgroepen van onze vereniging. In de Texelse Courant kunt U ook weer tot vlak voor de verenigingsa vonden, plaats en onderwerp vinden onder het agenda- nieuws. Het schema is overigens ongewijzigd, zodat de aktieve leden gewoon de draad weer kunnen opnemen. Voor de nieuwe leden is het toch goed om nog even op de hoogte te worden gebracht van onze aktiviteiten. Eerst dus de vaste data: voor het bestuur is de eerste dinsdag van de maand bijeenkomst. Wanneer U iets naar- voren wilt brengen kunt U terecht bij het bes tuur; de namen staan elders in dit bl ad. De tweede dinsdag is gereserveerd voor de afd. genealogie (stambomen), de derde dinsdag zitten de liefhebbers van het Tessels dialect te "dilleberé- re" en op de vierde dinsdag van de maand is er voor leden van de vereniging een bibliotheekavond. Op deze dag komt ook de afdeling verzamelaars bijeen in de oneven maanden. En laten we vooral onze zanggroep niet vergeten. Ze zijn weer gestart op 9 Sept. Om de week op maandagavond wordt uit volle borst gezongen in de Doopsgezinde Kerk. De andere aktiviteiten vinden plaats in d' Ouwe ULO. Alle oude- en nieuwe leden worden hierbij van harte uitgenodigd om onze avonden te bezoeken. Over nieuwe leden gesproken; inons.nummer 15 van 1990 schreef ik te hopen op het aanmelden van 't 400ste lid. Ruim een jaar later blijkt dat we de 500ste inschrijver bijna de hand kunnen reiken. Want dat zullen we zeker doen. Ongelofelijk dat we op Texel en daarbuiten de laatste tijd zoveel nieuwe aanmel dingen gekregen hebben. Niet in de laatste plaats is dit mede de verdienste van de redaktie omdat voor veel leden de inhoud van het blad zoveel genoegen schenkt, dat dit hun enige kontakt met de vereniging is. Natuurlijk zullen er mensen lid worden omdat die dingen, die we het afgelopen j aar bij de gemeente hebben aangekaart ze wel aansprak.We noemen het gebeuren met de wierdijk bij Oost en de schapeboeten. In het laatste geval lijkt nu na vaststelling van de nota "schapeboeten" er hoop te zijn voor het behoud van deze unieke gebouwen. Andere aktiviteiten waren enkele radiouitzendingen viaradio Texel. Voor het komende winterseizoen wil het bestuur enige extra aktiviteiten ontplooien. We denken o.a. aan enkele lezingen. De spits wordt afgebeten door prof. C. de Jager (Utrecht), die een avond zal vullen over Tesselse zaken uit vroeger tijd. Dit zal plaatsvinden op 8 November in "de Lindeboom"De exacte datum kunt U vinden in de agenda van de T.C. Speciaal voor de afd. "stambomen" zal ge tracht worden op een Zaterdag in de komende maanden, gelegenheid te vinden om een bezoek aan het centrum van de Ned. Genealogische Ver. te Naarden te brengen. Op21 September wordt er in Den Helder door de afd. Den Helder van de Ned. Gen. Ver. een tentoonstelling gehou den ter gelegenheid van hun 25 jarig jubileum. Hieraan zal onze vereniging ook meedoen in de vorm van presentatie van Tessels/Helderse onderwerpen met een eigen stand en ook aan het Jubileumblad, waaraan we onze bijdrage geleverd hebben. U ziet dat we niet stil zitten en hopen, dat vele leden dat ook niet zullen doen en hun bijdrage aan onze vereniging in welke vorm dan ook, zullen geven in 't komende win terseizoen. Met vriendelijke groet van de voorzitter. SMEDEN en WAGENMAKERS op TEXEL Het aangekondigde derde themanummer in de serie "Beroepen op Texel" kon - ondanks tegen slagen - in de zomer worden gemaakt en daarover zijn we verheugd. Ook stemt het ons dankbaar dat veel mensen informaties en materiaal ver strekten. Toch werden helaas alle toezeggingen niet nagekomen en kwamen de nodige gegevens niet tijdig in ons bezit. Het gevolg hiervan is, dat het geheel nogal onevenwichtig werd en van het ene bedrijf veel en het andere weinig bekend werd. Het kiezen van datgene dat het meest interessant werd gevonden en een plaats in de beperkte ruim te in ons blad kreeg maakt het practisch onmo gelijk dat alle lezers aan hun trekken kunnen komen. Suggesties en reacties zijn bij de redactie leden van harte welkom. Maar wij verzoeken U die uitsluitend schriftelijk te sturen. Het is ons onmogelijk op mondelinge opmerkin gen of een telefoongesprek nader in te gaan en daaruit dan te publiceren. Over de smeden en wagenmakers, die als vaklie den zoveel jaren op ons eiland een belangrijke plaats innamen, wordt U hierbij een globaal beeld gegeven over een periode van 1740 tot 1960. Daarbij werd zo weinig mogelijk ingegaan op de neven-activiteiten zoals: - het "loonwerk", dat begon met de loonploe- ger en de dorscombinatie en die later het werk in de landbouw van begin tot het einde verzorgde. (Een mooi onderwerp voor een themanum mer - de rijwiel-, motoren- en autohandel. (Idem - het technische werk aan motoren en auto's. Veel lees- en kijkplezier toegewenst.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1991 | | pagina 4