Srnecbpy „Ba Eendracht" Reparatie-inrichting voor alle soorten van WTRKTUCEl en JUCnTVERIÊ.T Reparatie aan NacUmachinea eoöde ua billijk D. SMIT, M'. Saüa Dw Buao or Tuil- Advertentie le. Tex. Courant 15/9-1887 In samenwerking met de Holl .Mij. van Land bouw werden in 1896 lessen gegeven in hoefbeslag. Het theoretische gedeelte werd kosteloos verzorgd door de Rijks-veearts J.W. Roelofs, die in 1887 op Texel was gekomen en van de Gemeente een salaris van fl. 350.- had. De practische lessen gaf de daar voor telkens naar Texel komende gediplomeerde hoefsmid F.A. Tauber. In een vergadering van die vereniging bracht Roelofs verslag uit en daaruit bleek, dat de lessen regelmatig werden bijgewoond door: J. Dalmeijer, J. en H. Smit en G. Breman. Roelofs stelde de leden voor deze te bevoordelen aangezien men zich daarmee indirect zelf bevoor deelde. In die jaren waren ruim 500 paarden op Texel. Voor het jaar 1897 werd door de vereniging een rijks subsidie van fl100.00 voor een nieuwe cursus aange vraagd en dat jaar was de belangstelling groter en 8 smeden kwamen hiervoor naar de smederij van Jan Smit. Het waren B. v.d. Berge, J, Breman, J. en M. Dal meijer, Joh. van Heerwaarden (1833-1921) en Foppe van Heerwaarden (1872-1960), J. en H. Smit. In 1904 was Hendrik Smit te Haarlem geslaagd voor de cursus gediplomeerd hoefsmid. In 1905 werd ook de verkoop van rijwielen en was machines aan het assortiment toegevoegd. De handel werd uitgebreid en zij verkochten ploe gen, platte wagens en kunstmeststrooiers. In 1909 nam de zoon, Hendrik Cornelis Janszn. Smit (1871 -1946), die in 1896 was getrouwd met Marretje Bruin, de zaak over en dit echtpaar had geen nako melingen. Toch werden de gebouwen in 1920 nog geheel vernieuwd. Tot 1941 bleef hij in het bedrijf, dat toen werd overge dragen aan Jacob Zwaan, waarna het zo vertrouwde "Smit de Smid" ook in de Waalderstraat was verdwe nen. Jacob Zwaan was voor hij Hendrik Smit opvolgde al jaren lang zijn "smidsknecht" geweest. Op een Zaterdagavond in 1917 speelden twee jon gens, die niet konden zwemmen in de Weegesweel met een bootje, dat onverwachts in diep water ge raakte. Op hun geroep sprong Jaap Zwaan, die in de buurt was, gedeeltelijk gekleed te water en doordat zijn kleren scheurden kon hij één van de twee d irect op de kant krijgen, maar kwam voor de andere de hulp te laat. Dokter Wagemaker deed nog vruchteloze pogingen, maar de jongen was reeds overleden. Een onderscheiding uit het "Carnegie Heldenfonds" werd aan Jaap Zwaan hiervoor toegekend. Jacob Zwaan geboren in 1892 in Groningen trouwde in 1934 met Marretje Cornelis Eelman. Zij kregen in 1936 hun dochter, Annie, maar weder om had de zaak geen opvolger. Het bedrijf werd in 1953 overgedragen aan de fa. de Graaf en Schoorl die tot 1960 bleven samenwerken. Hierna bleven de gebr.Schoorl in de Waalderstraat, waar zij de reparatie van en handel in landbouw werktuigen hebben voortgezet, maar ook met de autohandel zijn begonnen. Het aambeeld was inmiddels vervangen door het lasapparaat. Toen een jongere generatie Schoorl in het bedrijf kwam werd debedrijfsvoering overgebracht naar de overzijde van de straat, waar nu de zaak zo volledig is veranderd, dat niets meer herinnert aan de smede- rij. C.J. Reij. Bronvermelding: Archief Gem. Texel. Texelse Geslachten Dijt Dijt. Stamboom Geslacht Zijm. Bibliotheek His. Ver. Texel. Rijksarchief Haarlem. Texelsche Couranten. WIST U DAT de ketrstboom in 1905 voor 't eerst in de kerk van Den Hoom stond. WIST U DATop 27 Maart 1844 het ijs in de Burgwal lag (stond ingekrast op een ruitje, dat bij het sneeuwballengooien in 1906 sneuvelde.) 22

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1991 | | pagina 24