FRAGMENTEN uit de geschiedenis van "DE ONDERNEMING" De Start Uit de statuten Andere soorten van schapenkaas worden hier niet bereid. Texel, den 6e September 1842 Het lid correspondent van de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid te Haarlem (NjB.: 'De illustraties lij dit artikel zijn ontleendaan 'Den èegeerlijkproductUitgave: 'Melkunie 'J-lolland te 'Woerden) De geschiedenis van de Onderneming begint in 1913. Het initiatief werd genomen door enkele boe ren uit de P.H. Polder. Den Hoorn en De Westen gingen er in mee. Voor de op te richten kaasfabriek in Den Hoorn kon ieder, die als aandeelhouder wilde deelnemen zich aanmelden vóór 12 Juni bij W. Zegel en Y. Lap in de P.H. Polder. Op Vrijdag 13 Juni werd op een vergadering in "Loodsmans Welvaren" tot oprichting van een zui velfabriek besloten. Het werd een N. V. Op 22 Juli werd de aanbesteding gehouden: voor fl. 4840.- werd de bouw gegund aan Bruin en Geus uit Den Burg. Op 2 September werd de hinderwet vergunning verleend en kon de bouw beginnen. Op 7 November werd als kaasmaker benoemd de heer C. v.d. Zei uit de Beemster. Het plan was de fabriek op 3 Januari 1914 in werking te stellen, maar omdat de contracten van de melkleveranciers tot 1 April 19141iepen, werd de ingebruikstelling tot die datum uitgesteld. Deze contracten bestonden met v.d. Bosch Ltd. te Alkmaar. (melk die niet op de boerderij verwerkt werd, werd voor 1914 soms naar de vaste wal afgevoerd.) Melkverwerking elders Begin 1913 werd door van der Bosch Ltd. te Alkmaar op Texel de melk gekocht en die hield een aanbesteding van het vervoer naar de haven, waarbij de volgende omschrijving werd gegeven: - Den Hoorn over ~Zuidhaffel ca 70 koeien - P.H. Polder naar Oudeschild ca 80 koeien - Koog over Den Burg naar Oudeschild ca 70 koeien - Burg langs Hermanshoeve, Smidsweg, de Westen - Burg naar Oudeschild totaal dus ca 50 koeien ca 270 koeien Uit het jaarverslag van TESO bleek dat de prijs per bus werd berekend, waarbij met het oog op de grote verzending 10% reductie werd ge geven. Het kapitaal van de N.V. bedroeg fl. 7980.--, verdeeld in 14 aandelen op naam, ieder fl. 570.—. De directeur treedt om de 2 jaar af, de commissaris sen om de 3 jaar en zijn herkiesbaar. Ieder heeft 1 stem per aandeel, maaj ten hoogste 3 stemmen. Van de winst worden eerst de kosten en de rente van lening afgetrokken, 1/3 van wat overblijft gaat in 't reservefonds en de rest wordt onder de aandeelhou ders verdeeld. Ook "niet vennoten" mogen melk leveren. Bestuur, leden en personeel De ledenlijst bij de start op 1 April 1914: J. Beumkes-directeur; Y. Lap en W. Zegel-commis saris en verder E.T. Bakker, H. Beumkes, Alb. Bruin, Arie Bruin, W. Dijksen, P. Kok, A.A. Lap, P.v. Rossem, J. Thomassen, F. Zegel. Secretaris-pen ningmeester werd onderwijzer W.R.v. Douwen, die daarvoor toestemming nodig had van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Het directeurschap werd in de loop der jaren waarge nomen door o.a.: Y. Lap, K. Lap Szn, P. Drijver Sr, Jac. Lap Kzn. DATUM VAN BENOEMING. j KWALITEIT. NAMEN EN WOONPLAATS. /t/s&r /rMÓCc. i

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1991 | | pagina 9