Mfk. <Q imLïmVm btfad f SBH r f .r - .---.1 .1i_._i Dit nu gedaan zijnde wordt de wei er afgeschept meteen houten bakje in de tobbe met daarin zijnde de kaas, schuin overkant gezet ten einde die kaas hoop meer bijeen te krijgen en te houden - nu bedekt men die hoop kaas met een halve maan zijnde een plat stuk hout van den vorm eener halve maan, juist in de tobbe passend, waarop een steenten einde die hoop kaas onder ene sterke drukking te bren gen. Dit duurt een halfuur - men keert nu de kaashoop om en doet dit even zoo op de andere zijde, als wanneer de hoop droog genoeg is geworden om te kunnen worden gesneden. - Dit geschiedt dan nu ook werke lijk, men snijdt deze massa in stuk ken naar verkiezing en werpt die in een tamelijk grove linnen zak,welke zak geplaatst wordt op eene burrie over de tobbe door de bovengenoemde halve maan ge dekt en voorts door steenen ge drukt tot dat de nog in gebleven zijnde wei er geheel weer zij uitge perst, - dit duurt een uur - vervol gens wordt de kaas weer uit de zak geworpen in dezelfde tobbe en weer tot een gelijk fijn deeg gemaakt en daar op in houten kaas koppen die ieder 3 oude ponden kaas bevatten, welke met een goede tonrondte gevuld worden. - Nu legt men op alle de kaaskop pen die men bijeen heeft hetzelfde pla.:kje van de vorm eener halve maa,.waaronder vijf dier koppen geplaatst kunnen worden met gewigt om de kaas te drukken. Dit duurt 3/4 uurs, doch in dien tusschentijd worden de kluiten kaas nog eens 2 of drie malen uit de koppen genomen, omgekeerd en weer onder drukkende plank gesteld, alles om zoveel mogelijk maar nog achtergeblevene wei daaruit te krijgen. Nu wordt dê kaas uit de koppen genomen in een grove linnen doek gedaan en daarop in zoveel vaat jes gedaan als er kaaskoppen zijn enwelkevaatjes tevens dienen om den vorm aan de kaas te geven, zoo als zij in den omloop komt, welke vaatjes van boven op nieuw doelt aan eene veel zwaardere druküng worden blootgesteld, als geschiedende dat nu door middel van eene pers die er als nu de de laatste wei uitdrijft. In dit geval blijft de kaas tot des avonds, als wanneer zij opnieuw in eene schoone drooge linnen doek wordt gedaan en andermaal in het vaatje onder de pers ge- bragt, waaronder zij blijft tot den volgende morgen. Des morgens nu is de schapen kaas gereed, doch wordt nu van de laatste doek ontdaan en opnieuw zonder doek in het vat gezet, waar in zij nu nog een uur blijft staan ten einde de indruk van de doek en andere oneffenheden te doen bij- zakken, nu geschiedt ook het mer ken, waarvoor twee looden mer ken worden gebruikt, beide van het Texelse wapen voorzien, ten einde den soort van alle andere groene schapenkaas te kunnen onderscheiden. Na verloop van dit uur moet zij nog ondergaan de bewerking van zouten. Dit geschiedt door de nu gevormde 3 ponds kazen te plaat sen in eene zoutkist van meerdere of mindere grootte, doch steeds ter diepte van een voet, voorzien van een houten deksel, welk dek sel meer of min moet gesloten zijn, naar het weder is, als moetende de kaas niet worden blootgesteld aan zon of tocht - als de kaasjesnu in die kist of bak zijn gelegd, worden zij met wat grof zout dunnetjes besprengd, des avonds worden zij gekeerd en aan de andere zijde besprengd met zout, dit duurt 3 dagen telkens wordt de kaas 's morgens en 's avonds besprengd en gekeerd. Na verblijf van drie etmalen in de zoutkist, wordt de kaas met schoon water afgewassen en dan is zij klaar. Al hetgeen hier gezegd is geldt ook de witte schapenkaas, het eenige verschil is dat daarin geen vogt van schapenuitwerpselen gedaan wordt, welke witte kaas dan ook alleen voor consumptie dient en nimmer in den handel komt. 6

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1991 | | pagina 8