"Een bóógie" voor de twee harde werkers 4 Iets over de geschiedenis en bereidingswijze mannen, die hij op welke manier ook tegen kwam, op kaarten.Hij kwam tot de conclusie dat er een aantal grote takken waren, zoals de West Friese tak (uit deze tak stamt meester Buisman), de Zwolse en de Steenwijkse tak. Op Texel vond hij ook wat verdwaalde Buijsmannen, Hij wist dat ik van Texel kwam en er nog erg bij betrokken was. Zijn vraag aan mij was, wat weet jij van de familie af. Ik wist niet veel meer dan dat Buijsman van de Flollewal en van de Witte Kruislaan broers van elkaar waren en dat ze een zuster in Den Helder hadden, welke getrouwd was met de broer van Schoenmaker Rieswijk en Thomas Buisman de koster van de RK. Kerk. Uit mijn bidprentjes- verzameling_viste ik nog wat Buijsmannen, maar kwam daar niet veel verder mee. Met mevr. Bakker-de Grave toog ik naar de kelder onder het raadhuis en later het Rijksarchief in Haarlem; toen kwam er wat licht in. De stamboom was nog lang niet klaar toen bleek, dat de Texelse tak niet van de West Friese afstam de. Het heeft wel lang geduurd voor meneer Jansen er van overtuigd was, dat de Texelse familie Buijsman Buisman geen tak was, maar een bescheiden maar taaie eigen stam is. In eerste instantie leek het dat er geen relatie be stond tussen de Buijsmannen en mijn familie, dit is ook achterhaald. Je moet wel ver terug, maar niet te verloochenen is het feit dat, Isele Gieles de stammoeder van de de Porto's een kleindochter was van Maartje Cornelis Buijsman, gb. c.a. 1717. Ter verduidelijking: mijn grootmoeder was Marie van Moot (de Porto). Vanuit hetgeen meneer Jansen begonnen is, is een stichting Buijsman Buisman ontstaan. Ze onderzoeken alles wat de familie betreft. Enige malen per jaar gaat er een brief uit naar alle leden. Er worden kleinschalige familiebijeenkomsten georganiseerd.zoals vorig jaar op Texel. Ze wer ken aan een boek overde familie, daar zal deze stamboom waarschijnlijk in opgenomen worden. De stamboom is nog te koop voorfl. 12.50. Alkmaar C.J. van Heerwaarden. 072 - 611565 Twee leden van de afd. stamboomonderzoek, de heren Jaap Zijm en Theo van Heerwaarden, hebben de afgelopen twee jaar een enorm werk verricht. Van alle dorpelingen, voorkomende in de doopboeken tot 1811 van heel Texel, werd een kaartje getypt met daarop doopdatum, ou ders, getuigen, enz. En dat waren er duizenden, mensen wat een werk! 18 kistjes vol. De kistjes kregen we van mevr. C. Hin. Zij waren afkomstig uit de winkel van Veiberne, nu Zegel. Op deze manier blijven ze historisch. De kaartjes zijn inmiddels op volgorde gezet en in te zien op de avond van de stamboomgroep en de bibliotheekavond. Getracht zal nog worden om zoveel mogelijk per sonen die bekend waren onder patroniem, van de achternaam te-voorzien aan de hand van diverse stambomen. Weer een hele klus, maar wel leuk werk. Al met al de moeite waard om eens langs te komen op een verenigingsavond. Jaap en Theo nogmaals dank voor jullie inzet en doorzettingsvermogen M.Bakker-Zijm. De i; roe He TEXELSE SCHA PKKAAS "De kaas deezer schaapen wordt op deze wijze gemaakt: de boerin schept de room. welke zeer vet is, van de melk; legt een doekje, met verse schaapenkeutels gevult, in die room te weeken, daar wringt zij het doekje uit en dat uitgewrongen vogt geeft aan de kaas haare scherpte en kleur en maakt dezelve teffens zeer gezond en bloedzuiverende, met de melk of de wei; welke van de gemaakte kaas overig blijft, worden de varkens gemest, die er zeer vet van worden, zoude die wijze om de kaas aan te zetten niet van eene oudere dagtekening in ons land zijn dan het gebruik van peper en kruidnagels Deze vraag werd gesteld door Pieter van Cuyck in zijn brieven over Texel, uitgegeven in 1789. Een definitief antwoord over de ouderdom van deze kazen is niet te geven. Zeker is wel, dat Ludovico Guicciardi in zijn "Descrittione di tutti i Paesi Bassi", de eerste topografische beschrijving van onze lage landen uit 1567 reeds gewag maakte van de grote menigte schapen van Texel, die veel melk leveren, waarvan

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1991 | | pagina 6