N. Huisman Tzn. in de Schoonoordsingel 6, ventte vanaf 1966 met een winkelwagen en in 1969 zelfs met twee wagens, doch in 1976 stopte ook hij. Ifan 'Huisman met vrouw en tenderen 6ij de opening van z 'n winlg.1 in de Sdwonoordsingel. De Gebr. Witte namen de winkelwagens van N. Huisman over en bleven nog venten tot 1990. 'Willem 'Witte met zijn winkelwagen Vervoermiddel Emmers met halsjuk, hondekar, paard en wagen, dresseerkar, handkar, transportfiets met voorop de melkbus, bakfiets, ijzeren hond en winkelwa gen. Eerst werd de melk uit de bus geschept met een schepmaat, daarna kwamen de bussen met een kraantje en de verplichte roerder in de bus. De handkarren/bakfietsen zagen er bij sommige fraai uit met blinkende of geverfde bussen en daartussen een kastje voor de bij-producten en voor een matenbak, t.w.: een maatje (1/2 liter), en een kan (1 liter). Later zelfs nog een melktank op de bakfiets met een halve-literkraan. Jacob §omes met de mellfumdelarin de iMolendwarsstraat P. Boon kookte zelf karnemelk met gort en die werd ook door de andere melkslijters verkocht. Bij 4 flessen moesten zij één "gort-bon" geven, anders kon Boon geen gort meer krijgen. Ging hier de melk oorspronkelijk rechtstreeks van - de koe naar de consument - in het begin van deze eeuw begon de melk een omweg, eerst via de slijter, daarna via de melkfabriek en de slijter en tenslotte via melkfabriek en supermarkt kruidenier zuivelwinkel SRV-wagen, maar dan inmiddels uitsluitend in flessen of dozen/ pakken. De "melkboer" is niet meer Historisch gezien geen echt oud, maar wel weer een verdwenen beroep Mei 1991 N. Huijsman RZn. Bronnen: Gemeente Archief Texel. Productschap voor Zuivel. N. Huisman Tzn. en H. Barhorst, Pontweg. Gaarne verneem ik nog fouten en/of aanvullen de bijzonderheden om de korte melkboerenge schiedenis, juist en compleet te krijgen. Ook foto's voor het archief s.v.p.. Het in het vorige blad aangekondigde artikel over de smeden en wagenmakers komt pas in het volgende blad. Het lukt alleen, als U mij in Uw kennis wilt laten delen N. Huijsman Rzn. Ruyslaan 69, 1796 AC De Koog-Texel, Telefon 02220 - 17294

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1991 | | pagina 23