Arie Muizinga Wzn. op 't Schilderend T. %okyentte oofbuiten 'Den 'Burg met z'n, auto. W. %eesom in de 'Molenstraat vult de bus van Jb. Schrama. De Vestigingswet Kleinbedrijf van 1937 verlangde voor de vestiging van een melkwinkel en ambulante handel een vakdiploma melkdetailhandel. Voor de melkwin kel bovendien een Middenstanddiploma en voor 't venten alleen een diploma eenvoudige handelskennis. Daarmede werden de bestaande zaken enigermate beschermd. Nog altijd echter kocht de slijter de melk bij de veehouder en dat zou zelfs tot 1942 zo blijven. Oorlogsjaren 1940 - 1945 Het begin van de oorlogstijd bracht voor veehouder en slijter nog weinig of geen veranderingen. Wel echter in 1942 als de bezetter een goed deel van het vet in de melk opeist met het Standaardisatiebesluit Dit bete kende uitschakeling van de zelfslijtende veehouder, die zijn melk moest leveren bij de zuivelfabriek voor de standaardisatie van de melk. De slijter kon nu slechts van de zuivelfabriek de gestandaardiseerde melk ver krijgen, t.w. melk van 2 1/2 vetgehalte en de zg_n. 19 tapte melk (vetloos). De distributie begon en de melk kwam op de bon. 1942. Tapte melki zie melkbus. V.ln.r. Achterste rij: Jb. Schrama, T. Boon, B.v.d. Vis, g. 'Hitte Jrzn., Jacobus Lips en C-M. de Waal. Voortste rij: A. Muizinga, T. pki Stroomer, Joh. D. Bakkeren M. Boon 'Pzn. Op de foto ontbreken de melkslijters 9{. Muisman en Joh. Muizinga. De zuivelfabriek werd de spil in de melkroute van - koe naar consument -. De slijters stonden 's morgens vroeg op de Groene- plaats voor de bevoorrading met de magere melk, ge bracht door J. Vlas Czn. In 1943 vond een soort sanering plaats waardoor slechts overbleven: C.H. de Waal, P. Boon, Jb. Schrama, Joh. D. Bakker Jac. Lips, P. Kok, N. Huisman Tzn. en J. Huizinga, filiaalhouder van "De Eendracht". De tijd van de tapte-melk roept ook beelden op van de fiets met de anti-plof banden (een reep rubber van een oude autoband om de velg). Gelukkig was hier bij de boer nog wel wat volle melk te krijgen. Winkel en wagen van Jh. D. Bakker 1945 Dc bij dc sanering van 1943 overgebleven melkslijters waren ook de leden bij de her-oprichting van de Melk boeren-vereniging in 1945. De oorlog was wel voorbij, maar daarmee nog niet de magere melk en de distributie bleef tot plm. 1950.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1991 | | pagina 21