16 In de dertiger jaren komen daar nog bij: A. Huizinga als opvolger van voornoemde W. Huizinga, Jan Lips (x), in 1939 opgevolgd door broer Jacobus Lips. P. Kok, opvolger van voornoemde C. de Wijn, N. Huisman Tzn, .P. v.d. Vis als opvolger van zijn vader G.v.d. Vis, J. Vermeulen, H. Broekman (x) van Tienho ven, J.P. Eelman (x) en W. Bakker door overname J.P. Eelman. De met (x) gemerkte personen waren zgn. zelfslijtende veehouders. Buiten deze zelfslijtende veehouders kochten de slijters de melk rechtstreeks bij de veehouder en dit bleef ook zo na stichting van de Zuivelfabriek "De Eendracht" in 1930. De veehouder kreeg van de slijter een hogere prijs dan van de fabriek, doch voor de slijter was die prijs lager dan de fabrieksverkoopprijs. In 1932 b.v. kreeg de veehouder van de fabriek 2 1/2 a 3 cent, doch de slijter betaalde plm. 5 cent en verkocht voor 8 cent. ■Reeds met het eerste Melkbesluit, krachtens de Waren wet in 1925, werden eisen gesteld aan de melkdetail- handelaren m.b.t. melk en vloeibare melkproducten, doch tevens aan de inrichting van de bedrijven. Voor de melkdetailhandel was de verkoop van losse melk en dat was vroeger regel, een zgn. "spoellokaal" en voor de overgebleven melk een zgn. "bewaarlokaal" voorgeschreven. De slijters als G.P. v.d. Vis, C.H. de Waal, P. Boon en Kl. Mulder reden nog met een hondekar en Joh. D. Bakker met een dresseerkar. Jan Zijm ventte echter steeds met emmer en halsjuk. Twee blauwe emmers en een deksel op de melk tegen van buitenkomend onheil. Echter Jan Zijm had eens juist het deksel van de emmer gehaald toen hem de rokende pijp ontviel en met een sissend geluid naar de bodem van de emmer dook. Meteen stak Zijm zijn arm in de emmer om pijp en melk te redden De as was steriel en zou de smaak niet aantasten, trouwens de smaak van de melk varieerde weieens meer, maar dat kon dan ook aan het "kuulgras" of de "réépe lèègge". Niemand had 't gezien of toch wel iemand Anders was het verhaal er niet, tenminste als 't waar is Winkelende melkslijters. Enkele vooruitstrevende slijters hadden ook een zui- velwinkel met een étalage, waarin een grote glazen kelk met eieren, verder wat soorten kaas, pakjes boter en margarine, karnemelksepap. Dan was er nog de mélange, een soort kruising tussen roomboter en margarine met een daartussen gelegen prijs. G. v.d. Vis betrok in 1920 de oorspronkelijke bakkerij van de Gebr. Kalf in de Weverstraat. In 1934 werd dit pand vervangen door een nieuw woonhuis voor P. v.d. Vis. Echte zuivelwinkels hadden P. Boon in begin 20er jaren in de Kogerstraat en vanaf 1938 in de Wever straat. C.H. de Waal inde Binnenburg, eerst hoek Vis markt en later op de plaats waar nu de Nutsspaarbank is gevestigd; J. Schrama in de Gravenstraat, nu Jb. Mosk de viswinkel, BBoon voor z'n winkel in de 'Kogerstraat. (nu slager Kan) In de deur mevr. 'Boon met de kinderen 'Henken Helie Jb. Schrama voor z 'n winkel in de gravenstraat C-H. de "Waal voor z 'n winkel in de Binnenburg "Hallo Milo"

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1991 | | pagina 18