recteur van de fabriek op. Er werden aanbestedingen gehouden voor de leve ring van zuivere Amerikaanse petroleum, zuiver fijn Alkmaars zout en voor steenkolen. In 1917 volgde de uitbreiding door toename van de productie en werd koelwater door een Nortonpomp verkregen. Het melkrijden werd van Mei tot Mei jaarlijks uit besteed en Hunsingo", "Vruchtbaaroord" en H.A. Feddema in 't Noorden, waren de verstliggende boerderijen. Voorgesteld werd alle leveranciers te verplichten een bepaald aantal koeien te melken. In 1917werd wegens steenkolenschaarste in de fa briek "om de andere dag gekaasd. Kwam er geen verandering dan zou de fabriek stopgezet moeten worden." Verdere gegevens van deze fabriek waren nog niet te achterhalen DE KAASFABRIEKEN te DEN BURG. Ook in Den Burg zijn kaasfabrieken geweest. Een daarvan stond in de Weverstraat, waar nu de panden 55-57 zijn. Het pand was eigendom van Willem Pietersz, Wuis (1851-1919), die schipperen koop man van beroep was. Op 21-8-1897 verscheen als advertentie: De kaasfabriek te Den Burg vraagt MELK te koop tegen vasten of varieerende prijs A.A. EELMAN. In September 1899 wordt nogmaals melk te koop gevraagd door deze fabriek, maar de naam van de eigenaar/beheerder ontbrak. De genoemde A.A. Eelman zou kunnen zijn: Aris Arisz. Eelman (1864-1899) X Trijntje Jans Bruin. Deze Aris Eelman was in Januari 1899 schipper op de TX 112 en sloeg bij 't vuur schip Terschelling overboord en verdronk. Aangespoeld op Vlieland Sept. 1899. (Zie ook Dijt I blz. 311.) Een andere mogelijkheid is dat A.A. Eelman werd geboren in 1852, als zoon van Aris Leendertsz Eel man en Gijsbertje Verbeek. Hij was gehuwd met Alida W. Velthuizen. Verdere gegevens niet bekend (Zie Dijt I blz. 328.) Dat een zekere heer Visser in 1900 daar de zuivelbe- reider was, bleek uit de gegevens van De Waal. In hetzelfde jaar werd de fabriek gesloten en ver koopt men in Maart 'tpand, "waarin eene kaasfabriek is gevestigd geweest" "DE BOXBERG" Voor de levering van de melk, tweemaal per dagaan deze fabriek werd opgaaf verzocht door P. Nap van de Stoomzuivelfabriek "De Toekomst", Langereis, Gemeente Hoogwoud in Juli van 1913. Advertentie NTC, Januari 1917: Uit de hand te koop of te huur Stoomzuivelfabriek "De Boxberg" staande in de Julianastraat te Den Burg op Texel, zeer geschikt voor pakhuis of in te richten voor een flinke burgerwoning. Tevens te koop" 3 ijzeren Kaaspersen, 1 Hollaridsche Kaaspers, 100 Edammer kaas vaatjes en 200 zetters, 1 Kaasbak van 1000 L. inhoud. Te bevragen bij P.L. DE BOER Suameer - Friesland. De mislukte pogingen Ook in de dorpen, De Koog en Oosterend werd getracht een eigen zuivelfabriek op te zetten. In 1913 werd onderstaande advertentie geplaatst: VERGADERING Vrijdag 24 Januari 1913 's avonds 7 1/2 uur in het Café "De Hoop" te De Koog. Agenda: Oprichting eener Zuivelfabriek. SCHUMAKER en KUIP Helaas werd over deze vergadering niets gepubli ceerd, zodat nu niet meer is te achterhalen hoeveel Kogers op die Vrijdagavond naar het café in hun dorp kwamen. Mogelijk was een van de bezoekers op de hoogte van het onderzoek, dat in 1901 in Eierland was gehou den, zodat bleek dat in die buurt nog onvoldoende werd gemolken. Gezien de contracten met van der Bosch te Alkmaar voor de melk van 70 koeien uit De Koog en omge ving, moet worden aangenomen, dat er weinig en thousiasme bestond. Als er zaalhuur moest worden betaald, zal die door de heren Kuip en Schumaker zijn betaald, evenals de rekening voor de adverten tie. In Oosterend kwamen de boeren heel wat verder. In 1916 bestond daar een commissie, die zich bezig hield met de oprichting van een eigen stoomzuivel fabriek, De conmissie kocht een gebouw, waarin zij die fabriek wilden vestigen. A~n het College van Burgemeester en Wethouders 14

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1991 | | pagina 16