De voorganger van "De Onderneming" van Den Hoorn De oorlog 1940 - 1945 Men kan stellen dat de oorlog de hoofdoor zaak was van het in 1942 (uiteindelijk in 1946) sluiten van de Onderneming. In 1940 na de capitula tie, ging uiteindelijk alles z'n gewone dagelijkse gang. De koeien en schapen moesten gemolken en de melk verwerkt worden. Geleidelijk echter kwam het hele openbare leven, dus ook de zuivelproductie, onder de noemer van het "Absolute regelen". Er ontstond onder de duitse bezetting een bureaucratie die haar weerga niet kende. Reeds in de jaren 30 waren tal van zuivelorganisaties tot stand gekomen; het in 1942 door de bezetter ingestelde Bedrijfschap voor Zuivel kwam hier rechtstreeks uit voort. Het duurde niet lang of bij monde van dit Bedrijfschap werd van hogerhand beslist, dat de Onderneming melk moest leveren aan de Eendracht. In de loop van de eerste oorlogsjaren was de omzet al flink gedaald doordat veel boeren weer thuis boter en kaas gingen produceren, vooral van de schapenmelk. Sluiting werd ook mede hierdoor onvermijdelijk. Het bestuur legde zich bij het bevel van hogerhand neer, maar met de vaste wil om in betere tijden een nieuwe start te maken. De liquidatie en de nasleep In Augustus 1945 werd een vergadering be legd in "Ons Huis" om te komen tot het weer opstar ten van de fabriek, ondanks bezwaren van de Bond van Zuivelfabrieken in N.H. Ook het Ministerie van Landbouw berichtte, dat gesloten bedrijven voor hands niet opengesteld zouden worden. Men legde zich er in eerste instantie niet bij neer. Er werd een nieuwe vergadering belegd, waarin de secretaris van de Bond - de heer Kranen - werd uitgenodigd om een en ander toe te lichten. Om kort te gaan; deze over tuigde de vennoten tenslotte van de onhaalbaarheid. De fabriek was technisch volstrekt onvoldoende, er zou enorm geïnvesteerd moeten worden. Ook het slechte water kwam weer ter sprake. Op den duur zouden de bedrijfsresultaten toch onvoldoende blij ken. Men besloot tenslotte om de fabriek, inventaris en terrein (voor fl. 23.500.-) aan de Eendracht over te doen. Men bedong erbij dat het bestuur van de Eendracht werd uitgebreid met twee leden van het Ondernemingsbestuur. Met meerderheid van stem men werden N.J. Kikkert en W.H. Bakker gekozen. De heer Sde Waard regelde de liquidatie. Er werden voorschotten uitgekeerd en aandelen ingeleverd. De afhandeling van het geheel nam enkele jaren in beslag. Pas in 1955 berichtte het Bedrijfschap voor de Zuiveldat het niet uitgesloten was, dat alsnog een aanvullende vergoeding zou kunnen worden vast gesteld in verband met de verplichte stillegging in de oorlog. Doordat de N.V.in 1951 had opgehouden als rechtspersoon te bestaan, moest er heel wat admini stratieve rompslomp vooraf gaan aan de uiteindelij ke uitkering. Twee maanden na de bekendmaking in de Staatscourant, werd in 1957 tenslotte uitgekeerd, voor het tijdvak 8 Aug. 1943 tot 19 Febr. 1946. Na aftrek van kosten en belasting bleef voorde aandeel houders over fl. 1.920.42, te verdelen over 47 aandelen, dat maak te dus fl. 40.86 per aandeel Tot besluit De fabrieksruimte werd enige tijd aan de Coop.(nu "Weikoop") verhuurd als opslagruimte en later verbouwd, zodat het pand nu twee woon eenheden en een garage bevat. De geschiedenis van de Onderneming overziende, hoe onvolledig hier ook vermeld en ingevuld met zeer persoonlijke herinneringen van Hoornders, geeft mij een gevoel van diep respect voor de saamhorigheid die men als boerengemeenschap heeft opgebracht om dit alles tot stand te brengen Den Burg. Mei 1991. G.E. Dros. Bronnen: P.v. Druenen: "Een begeerlijk pro product" Uitg. Melkunie Holland, Woerden. C.P. Reij: Artikelen Nw. Tex. Cour. Het dank aan de vele mensen die mij hun verhalen vertelden en foto 's en andere documenten ter beschikking stelden. Dirk Cornelisz. Witte (1866 -1945) was een in de Westen geboren boerenzoon, die in 1893 trouwde met de boerendochter Dorothea Anna Zijm, (1867 - 1948). Hij was niet alleen boer,-ook zuivelbereider en had zijn eigen kaas- fabriek in Den Hoorn tot in het jaar 1896. In de Nw. Tex. Courant van 1897 staat de on derstaande advertentie: J.H. Moojen, Makelaar te Texel zal ten overstaan van den Notaris KONINCK- WESTENRERG, publiek verkopen: Voor den Heer D. Czn. WITTE, bij het huis door hem bewoond geweest aan Den Hoorn op Vrijdag 12 Maart a.s. 's morgens 101/2 ure:

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1991 | | pagina 13