8 Daarbij heeft K. Lap ("Klaas Siemes") jarenlang de administratie gevoerd tot hij dit in 1936 overdroeg aan K. Lap Pzn. ("Klaas van Saar"), die het in 1939 overdroeg aan S. de Waard, In de 28 jaar van zijn productieve bestaan hebben 5 kaasmakers voor De Onderneming gewerkt: v.d. Zei, Hoogland, Roos, Pool, en de Leeuw. In de tijd van Roos heeft een verbouwing plaats gehad: de ruimte van het woon huis aan de westkant is bij de werkruimte getrokken en aan de oostkant is een ruimer woonhuis gebouwd. Meestal was er een knecht, die door de kaasmaker van zijn salaris betaald werd Gerrit de Vries, Teun Zeldenrust, Wim Cupido). 9{a de verbouwing De aanvoer van melk In de beginjaren werd de melk uit het dorp per halsjuk, meestal lopend, maar ook op de fiets, aange voerd. De gebr. Piet en Dirk Drijver en ook de gebr. Sieme en Kees Lap, die hun koeien in het Grote Vlak hadden, hebben jarenlang te voet de melk aange voerd. Fietsend was niet mogelijk omdat de Witte Weg nog een onverhard duinslag was. (Pas in de 30- er jaren is de Witte Weg begrind) In de meestal volle 20 liter-emmers legde men een "driêvertje", (een blauw geverfd plat houten napje) om het over de rand klotsen v..d. melk te voorkomen. Cor Piet Drijver (geb. 1913) "Op een keer kwam ik lopend uit 't Flak met m'n halsjuk, aan elke kant zo'n 20 liter. Ik was op 't Achterom en ik had niet gemerkt dat het wat geijzeld had en daar ging ik Alle melk naar z'n grootje In de 30 -er jaren kwamen steeds meer melkbussen in gebruik en voerde men soms met paard en kar de melk aan, of met melkwagentjes, meestal achter de fiets. pt.m. 1932. "Willem "Duinker Sr. en kleindochter "Willy "DuinIer MELKQEREEDSCHRP. Om het gebruik van goed melkgereedschap te bevorderen hebben we besloten om melkbussen en emmers voor leveranciers beschikbaar te stellen tegen onderstaande prijzen: Melkbussen inhoud 40 L prijs f 6,50 Melkemmers (schuin model) 15 L. - 2 50 andere maten op aanvraag. De boeren uit de P.H. Polder en de Westen reden al vanaf het begin bij toerbeurt met paard en wagen: ieder moest zoveel dagen rijden als hij koeien bezat. Aart S legh, die als knecht bij Willem Zegel in de P.H. Polder werkte, nam dat voor meerdere boeren waar. In 1924 maakte hij er zijn beroep van. Hij schaftte een vrachtauto aan, liet in 1927 in Den Hoorn een huis bouwen en reed behalve voor deP.H. Polder ook voor de Westen. Jarenlang - ook na de sluiting van De Onderneming - vervoerde Aart Slegh de melk van de Hoornder koeien ter verwerking. pt.m. 1928. lAartSlegh, rechts, met zijn tford bij zijn huis met garage De producten In Den Hoorn sprak men over de kaasfabriek. Inder daad was kaas het hoofdproduct en wel de ronde Edammers. Maar er werd ook roomboter en weiboter gemaakt. De kaas werd verhandeld op de kaasmarkt in Alkmaar. Voor het vervoer zorgden per auto Joh. F. Zijm ("Hansie Fransie") en met paard en wagen

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1991 | | pagina 10