Losse matrozen- en piqaé-kragen. Th. Schraag. 6 1929 trouwde hij op Texel met Johanna Vos, afkomstig uit Ame- rongen, waarbij David en Elisa Schot, een kleermaker, de getui gen waren. In December werden hun inboedel en zijn voorraden publiek verkocht en verdwenen beiden van Texel, terwijl de echt scheiding in Januari 1930 werd uitgesproken en zijn faillissement te Amsterdam in Maart volgde. Na 1945 bezocht hij Texel waarbij hij een grote Amerikaanse auto tot zijn beschikking had en vertelde, dat hij handelde voor een groot bedrijf in de Verenigde Staten Ontvangen een ruime aorteering II eereucofttiimes vanaf 10.in zwart, grijs en blauw tot f 30. Jougeuscost unies (leeft. 10-15 jr.) vanaf f 7.50 tot f 20. Kluderpaltjes (leeftijd 3-9 jaar) blousmodel vanaf f 2.50 jekkermodel - 2,25 Katoenen en flanellen blousjes .waechecht. Katoenen pakjes van echte Leidsche dril vervaardigd, vanaf f 1.75. School broeken ijzersterk met en zonder lijfje. Ruime keuze fantasie en gleuf hoeden, petten, fronts, manchetten, dassen,enz. Goederen naar maat woiden binnen een week vervaardigd. Stolen op aanvraag. Aanbevelend, Catharina J.M. GRAAF- DIEPENBROEK (1885 - 1946), die door velen "tante Kato" werd genoemd, was als coupeuse op Texel gekomen en werkte voor Tijs Schraag tot 1914, waarna de Gezusters Graaf en zij in de Ho- gerstraat een eigen zaak met four nituren had. Zij was gehuwd met Pieter Klz, Graaf (1875 - 1923), de eerste kassier van de Boeren leenbank. Haar winkel heeft zij in 1948 overgedragen aan Door van Sambeek -Schrama. - Bernardus Caspar Hendrik of Heinrich HAAKMAN (1852 - 1934) noemde zich meest koop man maar evenals zijn vader "deed hij lappies" en was tevens wol handelaar. Hij was een van de mede-oprichters van TESO en zette zich in voor de oprichting van de Boerenleenbank. Zijn woning, die op de hoek van de Gasthuisstraat recht voor de Hogerstraat stond, is evenals de zaak verdwenen. Meer dan honderdjaargelden -was het jongensspel 'staande bokj al zeer ge liefd. Tegen een muur stond rechtop een jon gen en daarvoor stelden zich een drie tal anderen met gebogen ruggen achter elkaar op, waarvan de eerste zijn hoofd in degevouiven handen van destaande jongen legde. Om de beurt sprongen de andere deelnemers zo vermogelijkpp de gekromde ruggen en moest de eerste 'bok' bet antwoord op het rijmpje ra den: 'Makmes, lepel of schaar' 'Moge hoed of stinksigaar'. Met één hand beeldde de knaap die voor op de bokl zat zijn keuze uit. Werd juist geraden dan moest die 'staan'. T-r is een periode geweest dat de jeugd van Den 'Burg inplaats van dat rijmpje gebruikte: 'Maakman, d'ieper of Trotse', waarmee de namen van drie textielhan delaren van Duitse afkomst werden genoemd. Mogelijk ten geval van dis criminatie - KIEK ES IN MIEN ZAK- KIE, werd de bijnaam van een in de omgeving van De Koog ven tende manufacturier, die met deze tekst zijn goederen presen teerde. Freek KIKKERT, geboren in 1887 was in 1912 werkman en in 1923 winkelier te De Cocksdorp terwijl zijn echtgenote Maartje Kortenhoeve (1885 - 1953) een belangrijke steun was. Hij ventte in de Eijerlandse Polder met le vensmiddelen en groenten, waar naast textiel en vloerbedekking een groot onderdeel van zijn handel vormde. Zijn zoon Job, geboren in 1913 was van beroep venter, krui denier en korte tijd ook hotelhou der, maar hield nog vele jaren de textiel in zijn assortiment. KMD, stond voor Klein Maar Dapper en werd gebruikt als handelsnaam door 'n zakenman, die op Warmoesstraat 5 een zoge naamde "Vliegende winkel" op zette. Hij verkocht daar met in gang van de Maandag, waarop in 1902 de tweede Lammermarkt werd gehouden, kostuums, win terjassen, jekkers, alsmede werk- mansgoed. Daarna ging hij een paar dagen naar Oosterend en in de achterzaal van Koppen bood hij ook die artikelen aan. Dit is slechts één voorbeeld van de vele vogels, die Texel "aandeden" en weer met de Noorderzon vertrok ken, zonder dat hun naam is te achterhalen. - Martje KUIP, in 1866 in De Koog geboren, was 'n ongehuwde dochter van Cornelis Cornelisz, Kuip en Martje Michels Witte. Zij opende in 1909 Warmoes straat 9 te Den Burg haar winkel met een grote sortering, zoals dames- en kinderhoeden, jurkjes, kousen, sokken, handschoenen en corsetten. Reeds in 1920 verkocht zij bad- costumes en mutsen. In 't voorjaar van 1926 probeerde zij enige ma len een ander huis, geschikt voor winkel, te huren doch toen haar dat niet lukte, vestigde zij zich - zoals zij beweerde - tijdelijk aan De Koog in 't boerengebouw aan

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1991 | | pagina 8