Warmoesstraat 9, thans deel van het parkeerterrein van de Rabobank, was 'n pand, waarin vele textielzaken zijn geweest. Martje Kuip winkelde er van 1909 tot 1926. Johan Moerbeek van 1928 tot 't jaar 1929. Eli Frank maar 'n deel van 't jaar 1929. Rina Smit van 1930 tot in 1941. Annie Brügemann-Graaf daarna tot 1961 eraan geven en is enige jaren gele den ook gestopt met manifaclu- ren, zodat alleen de drogisterij en de souvenirs zijn overgebleven. Joseph BRÜGEMANN uit Schagcn kwam in 1896 en 1897 met manufacturen op Texel en beweerde dat hij in tien dagen voor tweeduizend gulden had ver kocht, waarna nog Den Burg en Den Hoorn aan de beurt kwamen. In November 1896 hield hij een finale uitverkoop in een leegstaand winkelhuis in de Gravenstraat, naast De Zwaan. Nadat Brügemann het woonhuis Binnenburg 3 had gekocht, bracht hij daarheen zijn bedrijven over. De drukkerij, die achter 't pand Warmoesstraat 9 was ge bouwd en via de Groeneplaats bereikbaar, kreeg een plaats aan de Kantoorstraat. De overgeno men bibliotheek van Jo. Schuma- ker, die eerst op Warmoesstraat 2 was, verhuisde naar de kelder, onder de bockhandel die de bega ne grond voorde helft deelde met "Het Klcuterhuis". De boekhandel eiste meer ruimte en daarna verdween de handel in kinderkleding. Hendrik Hendriksz. DAL- MEIJER, geboren 1856, woonde Warmoesstraat 38 en vandaar uit ging hij vele jaren met textiel de boer op. In Juni 1900 was hij bij Hoeve "Padang" in Eierland en verleen de daar eerste hulp aan de vocr- In Mei 1897 verkocht hij zijn tex tiel in de voorkamers van de "Vergulde Kikkert", waarbij hij alle dagen - ook de beide Pinkster dagen - was geopend. Anna BRÜGEMANN- GRAAF, die in 1941 trouwde met J.H. Brügemann, typograaf en zoon van voornoemde Joseph, nam de klcintcxticlhandcl en fournitu- renzaakWarmocsstraal 9 over van Rina Sm it, waarna zij de zaak spe cialiseerde in kinderkleding. man C. Zegel, die een trap van een van zijn paarden had gekregen. In zijn huis had hij dat jaar reeds een etalage met dameskleding, maar ook damasten linnen, uitzetten en luiermanden, hocdeh, petten en stofferingen bood hij de klanten aan. Jacob Jansz. DEKKER (1867 - 1825) was niet alleen een zwager van Hendrik Dalmcijer, maar ook diens collega. Hij had zijn manufacturenzaak op Stenen- plaats 5, waar nu Henk v.d. Belt- via Moerbeek op Texel gekomen - zijn zaak voor Jonge Mode, (Jo- Jo,) voert. De zaak van Dekker, die ook langs de weg ging met manufacturen, werd later vele jaren gedreven door zijn schoon dochter, Trien Dekker-Hovenier, die veel kousen, lappen, corsetten en lingerie in de etalages en de winkel had, terwijl haar man Jan Dekker een schildersbedrijf uit- 5 oefende dat gevestigd was in de schuur aan de Waalderstraat. De panden werden overgedragen aan Dros' Magazijn, terwijl Dora van Sambcck-Schrama, de kleintex- ticlwinkcl eerst daar nog voortzet te. Johan EELMAN, geboren 1899, zoon van Picter Johannes Eclman en Martje Jans Selscr had rond 1925 een stoffcerdcrij aan De Waal, verkocht ledikanten, tafels en stoelen en repareerde meubels, terwijl hij ook kapok matrassen opmaakte en bijvulde. - David FRANK kwam in 1925 met zijn vrouw Alida Johanna Visser van Den Helder naar Tex el terwijl hun in 1923 geboren dochter Geertje een jaar later naar het eiland kwam uit Winschoten, de plaats waar Davids ouders, de koopman Izak Frank en Geertje Frcnkel hebben gewoond. Frank had een manufacturen zaak op Weverstraat 46 en ging met zijn handel langs de weg, maar de datum van bedrijfsbeëindiging is (nog) niet bekend. Goeie collega's Luit Sok, die na 1945 met zijn vrouw de zaak van Moerbeek in de Parkstraat voerde, vertelde eens dat Frank bij hem kwam met 't verhaal, dat hij een pak kon verkopen, maar de juiste maat niet in voorraad had. Sok gaf hem drie costuums mee en de volgen de dag kwamen die terug, omdat de verkoop was mislukt Eli FRANK, een broer van David, kwam in 1929 naar Texel en begon een winkel in herencos- tuums maar ook matten, potten en pannen, in het toen leegstaande winkelhuis, Warmoesstraat 9. Hij werd dat jaar als makelaar beëdigd voor huisraad. In Juni

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1991 | | pagina 7