Van textielwinkels en ven ters na 1850 werd het vol gende onvolledige alfabe tisch overzicht samenge steld. In het Gemeentearchief bevindt zich een lijst van venters, die in de jaren 1757 1758 vergunning kregen hun handel op Texel te slijten. Zij betaalden daarvoor drie stui vers per dag voor de armen. Uit de lijst bleek, dat zelfs in de maanden November en December 1757 veel animo voor de handel be stond. - NathanSamuels was vierdagen met linnen op pad. - Wesscl Lubbcrs had naast fijn linnen ook camericks doek en bont zijn mars. - Barcnt Uilen kwam vele dagen metcousen, vocrlaken, en lin nen". - Isaac de Jong verkocht "sytzen, catoencn, mitsgader ouwe ge maakte klederen en andere kleijn nodigen". - Barcnt de Beer kwam in Maart 1758 met zijn handel en in April voor zes weken met zijn knecht. - Jan Kroese met linnen, bont, neusdoeken, camericksdoek en vocrlaken was in de tijd samen met zijn broer tot in de maand. Augustus 1758 op pad. De KROESE's hebben zich later op Texel gevestigd en dit is geble ken uit de naam "Kroeses Glop", die werd gegeven aan de huidige Weststraat in Den Burg. Op de hoek Molenstraat Weststraat woonden in 1830 drie ongehuw de broers, die allen te "Nicuwkir- chen" waren geboren. Lucas, Jan en August Kroese werden koopman genoemd. Vol gens het bevolkingsregister was later Albcrt Pieper geboren 1834 te "Neuenkirchen" bij Rheinc (Dld), op Molenstraat (toen 72) in huis bij Lucas Kroese. In 1830 werkten al drie kleerma kers in Den Burg en nog één in Den Hoorn. Oosterend had een 40-jarige kra mer waarvan niet zeker is dat hij textiel aanbood, evenmin als de Texelse ventsters en de krameres sen, die in de telling worden ge noemd. Dominee Huizinga melddeons dat op 5 Juni 1846 Martinus Mzn. LANGEVELD (1789 - 1860), die in de Warmoesstraat woonde "met zijn pak meereed met de wagen van Dirk C. Mantje van Oosterend naar Den Burg". Vele winkels en namen van men sen, die op Texel actief geweest zijn in de textiel, kleding en wo ninginrichting zijn inmiddels ver dwenen. Texel heeft in de loop de jaren vele kleermakers gehad, doch op dit - inmiddels uitgestorven - vak wordt nu niet verder inge gaan. - Wed. Jacob BOON (G.F.W. Kievit,) was in 1877 in Eierland geboren en in 1900 gehuwd met de sigarenmaker Jacob Pietersz. Boon. Eerst woonde 't echtpaar in de Binnenburg. In 1909 had zij een winkel op Warmoesstraat 61 in tafel- en linnengoed, maar ook luiermanden, "bebe-artikelen" en kousen. De opheffingsuitverkoop duurde van September 1927 tot Februari 1928 - KI. BOON werd in 1900 in Den Helder geboren als zoon van Ja cob Boon en Berendina Lastdra ger. Hij trouwde met Grietje v.d. Zwaag uit Aalsmeer. In de laatst genoemde plaats had Klaas zich het manufacturenvak eigen ge maakt, voor hij zich in 1920 hier vestigde en zijn winkel begon op Herenstraat 19 te Den Hoorn. Hij ging met de fietswaarop h ij in een zeildoeken pak de handel mee nam overTexel ,of ventte huis aan huis met de handkar. Z'n zoon Jacob, die in 1926 werd geboren, werd medefirmant. Fa. KL Boon en Zoon, kocht in 1956 van Co Dros, de bakker, He renstraat 31 en verplaatste daar heen toen de winkel, terwijl Klaas en Grietje op Herenstraat 19 ble ven wonen. Naast manufacturen werden kle ding, stofferingen en zonnescher men verhandeld. Jaap wijzigde 't bedrijf. Van zijn zuster mevr. Mat Goënga-Boon nam hij de drogisterij en handel in souvenirs erbij. Wegens rugklach ten moest hij het stofferingswerk

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1991 | | pagina 6