Van de REDACTIE uan het bestuur BIBLIOTHEEKNIEUWS Een nieuwe lente, een nieuw geluid en wel voor het blad van de Historische Vereniging. Het geluid is weliswaar niet geheel nieuw, want we gaan door met thema nummers. De dorpen opTexel hebben we nu allemaal een keer belicht en dit is het nieuwe:* we willen nu beroepen onder de loupe nemen. Beroepen, die misschien niet altijd uitsluitend Texels zijnmaar wel op Texel werden en worden uitgeoefend. De ligging en de natuurlijke gesteldheid van ons ei land bepaalden grotendeels de manier waarop de bewoners aan de kost kon den komen. Zo is houthakker geen Texels beroep. Omgekeerd hebben de mensen die er woonden, grotendeels het Texelse landschap geschapen. Juist door gebrek aan bomen en dus aan hout voor heiningen, werden er tuin- wallen gemaakt. We kunnen een heleboel beroepen bedenken die door Texelaars uitgeoe fend werden en worden, (waarvan een groot aantal al sinds mensenheugenis maar we kunnen niet overal zelf het verhaal bij maken. Daarom doen we een beroep op U om ons de verhalen door te geven die overgrootvader vertelde, toen hij als loods de kost verdiende, of de stukken uit het dagboek van uw oudtante, waarin ze beschreef hoe ze als baker werkte. Weet u wel van alles over bijvoor beeld de bollenteelt, alles wat met zuivel te maken heeft, vissers, scha penteelt, barbiers, wasvrouwen, klok kenluiders, naaisters, polderaars, win kel/handel, het bankwezen, de kerke lijke ambten, boeren, bakkers, of wat dies meer zij, maar ziet u er tegenop een stuk voor het blad te schrijven,bel ons en we kunnen proberen er samen een artikel van te maken. In dit eerste nummer van de beroepen-serie staan de manufacturenhandel en woningin richting centraal. We wensen U veel genoegen. Sinds het verschijnen van ons vorige blad is er in de kring van het bestuur nogal het één en ander veranderd. Ook de vereniging laat weer van zich horen (letterlijk Om bij het begin te beginnen; het bestuur. Na de jaarvergadering van 28 Januari 1.1.die zo leuk werd opge luisterd door de zanggroep olv. dhr. W. Kikkert, kreeg het bestuur de vol gende verandering te verwerken. De heer KI. Uitgeest trad na een volle periode af en omdat we nog een vaca ture hadden kozen we twee nieuwe leden t.w. dhr. J. v.d. Pijl en dhr. W.P. v.d. Vis in het bestuur. De heer Uitgeest nogmaals bedankt voor alles en de nieuwelingen welkom in het bestuur. Mevr. M.Bakker-Zijm zat al in de club maar moest wel vol gens de statuten herkozen worden. Hetgeen ook is gebeurd. Vervolgens heefteen nieuwe taakverdeling plaats gehad t.a.v. de overbelaste taak van de secr./penningm./ledenadmistrateur. De heer v. Opstal blijft secretaris en de heer v.d. Vis is al begonnen als pen ningmeester en met de leden-admini stratie. We naderen op dit moment het 450e lid al. Vanaf dit nummer worden de nieuwe leden trouwens vermeld in ons blad. Het hele bestand is inmiddels in de computer gezet en vanaf nu is alle post naar de leden een kwestie van plaketiketten uitdraaien. Mevr. I. Bakker heeft dit samen met ondergetekende gedaan en op deze manier besparen we in de toekomst veel tijd. We hebben de heren W. Bakker en D. Lemstra nu voor de verzending van het blad en zij delen de manier van verzenden ook in. Een gedeelte wordt door hen bezorgd de rest per stadspost (Texelof P.T.T. dit in overleg met de penningmeester. Als u nieuwe leden op wilt geven of uw adres gewijzigd wilt zien voor toezending van het blad, moet u dit doorgeven aan de dhr.W.P. v.d. Vis. We hopen, dat iedereen zo op tijd het blad ontvangt. Inmiddels heeft de vereniging iets nieuws opgestart, waarover tijdens de jaarvergadering voor het eerst mededeling werd ge daan, n.1. een radioprogramma op de Texelse Locale Omroep (SLOT) voor en helemaal dóór leden van de ver schillende secties van onze vereniging. Nadat we de eerste keer nog geholpen zijn door Bert Koning, die ons pro gramma van een uur aan elkaar praatte met interviews, afgewisseld met mu ziek is het de bedoeling, dat we vanaf de volgende keer alles zelf gaan doen Voor de techniek hebben we dhr.Hoep bereid gevonden en uit onze eigen 1 groepen zullen we één of meer spreekstalmeesters(sters) leveren. Een nieuwe uitdaging waarbij weer veel inzet wordt gevraagd van de ak- tieve leden onder ons. We hebben op de eerste uitzending al positieve reac ties gehad, dus het is de moeite waard om rechtstreeks naar alle Texelaars toe van ons doen en laten te laten horen. Alle medewerkers hiermee veel succes toegewenst. Op 11 Maart zijn we naar Den Helder geweest om mee te praten over onze inbreng op de manifestatie van de Ned. Genealogische Vereniging afd. Den Helder in September. Hoe we hier aan mee denken te werken en hoe het pro gramma eruit komt te zien laten we u in het volgende blad weten. Met vriendelijke groet namens het bestuur, de voorzitter. De afgelopen maanden mochten wij het volgende ontvangen: Van de heer R. Gaasbeek: Kerkelijke archieven, Inventarissen Herv. Ge meenten Den Burg, Den Hoorn, Oude- schild en Eierland, Van de heer D. Lemstra: De avonturen van Kikker, door Huib Fenijn, een schrift met voordrachten, oude TESO- dienstregelingen en het jaarverslag van 1929 en div. krantenknipsels, Van de heer J.Zijm: foto's, bidprentjes en krantenknipsels. Van mevr. C. Hin: Statuten en H.H. reglement verzamelaarsvereniging Texel, Van mevr. A. Bakker-de Grave: Fa. Drijver sinds 1910, Van de heer S. Bosma: foto's uit tijd schriften, Van mevr. M. Vroom-Dros: dia's over Texel, Van de heer J. v.d. Pijl: foto's bidprent jes, en toeslagbewijs extra rantsoenen uit de oorlog, Van de heer J. Bakker: De parochie H. Martinus te Oudeschild doorD. Hin en div. jaargangen Texel Courant. Van de heer C. Reij: Handleiding voor genealogisch onderzoek in Nederland door J.C. Okkema, Zelf aangeschaft: - Redders aan de riemen, door Fokke Haanstra en Sieb Zeeman, - Redden en bergen, door W. Kolk man en G. v.d. Burg.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1991 | | pagina 3