Bronnen: "TESSELS PIVflTE" manten werden van de firma F. Zegel Kzn. Kasse deed ook huishoudelijke artikelen in de winkel van de Heemskerckstraat. Dit laatste onderdeel werd de handel van diens zoon Dirk Anne Zegel, geboren in 1936, in de Parkstraat te Den Burg, uitgebreid met speelgoederen, cadeau-artikelen en souveniers Inmiddels heeft Dirk samen met zijn zoon Kassen Frans Zegel, geboren in 1969, deze zaak omgevormd tot een "Blokkerzaak". Ook de zaken die Kasse Zegel en later Schellinger in Oudeschild dreven staan buiten dit onderwerp en blijven verder onvermeld. Jacob Jan Zegel 1906 -1988.zette zich in voor de manufacturenhandel aan de de Ruijterstraat, waarin hij zo jong was begonnen. Na zijn huwelijk in 1930 woonde hij achter de winkel en gingen vader Frans Zegel en diens vrouw naar de Heemskerckstraat. De firma huurde in 1947 en kocht later van de Doops gezinde Gemeente een pand aan 't Raaksje te Den Burg, waarin het café "Den Burg" was geweest. Hier vestigde Zegel 't eerste filiaal in herenkleding in Den Burg. Na de beëindiging van de tweede wereld oorlog waarin dit pand werd gevorderd, kwamen de huishoudelijke artikelen op deze plaats, tot die naar de Parkstraat gingen. In 1956 werden de zaken textiel en huishoudelijke artikelen gescheiden en werd van Verberne het win kelpand Vismarkt - Binnenburg gehuurd. Textiel- huis Zegel wordt daar nog aangetroffen. Mannenmode, gevoerd door Frans Jacob Jansz. Zegel met nu diens zoon Marten kwamen op Wever straat 32 in een nieuw pand dat werd gebouwd op de plek waar P. Spanjer een sigarenzaak en Bakker, eerder Pisart, een apotheek hadden. "Zegel Modes" - de dameszaak onder leiding van Jan Jacob Jansz Zegel - bouwde ook in de Weverstraat op een histo rische winkelplek Weverstraat 55. December 1990 CJ. Reij. Archief Gemeente Texel Bibliotheek Historische Vereniging Texel Genealogie Moerbeek 1984 Geslacht Zegel 1979 Texelse Geslachten Dijt en Dijt 1970 -1973. Nieuwe Texelsche Courant/Texelse Courant. Geschiedenis van het Texelse geslacht Verberne 1973 Dank aan DirkLemstra en Gré Dros voor inlich tingenen Maarten Stoepker en Nan Huijsman voor enige illustraties. "Twie recht twie néédjes" In dit Tessels praatje zal ik me deze keer aansluiten bij het thema van dit nummer: Ik ga het hebben over "KLEDASIE". Op de dialect groep verzamelden we namen van in onbruik geraakte kledingstukken. Geen "nuw-kom-uut" dus Hoofddeksels b.v. ik noem er een paar: Een "kool" (soort muts tot over oren en hals) Een "horseslap", (platte wollen muts, gestrikt onder kin) Een "pool". (Mannen bontmuts met opklapbare oorkleppen.) Een" vijfkop". (Hoge zijden hoed,lijkt op vijf litermaat.) Een "Kéésboltje". (Bolhoed) Veel modeartikelen met Franse namen werden in het Tessels aardig verbasterd, zoals b.v. "Een faaltje".(voile van een hoed.) "Waalstof". (doorzichtige stof.) "Een siemesetje". (chemisette hemdje.) "Een gornééltje". (luxe omslagdoek. Van "garni "Een skapseljoen". (patroon, waarschijnlijk van sablon, sjabloon.) Jaren geleden kon je b.v. naar Lemstra gaan met het volgende boodschappenlijstje: "Een skutteldoek" (theedoek.) "Een vèrel gele ketoen" 1/4 el ongebleekte katoen.) "Een róóf sejet' (een knot sajet, "Een "endje stiekebör.d", (elastiek.) en "een skóótje". (schort.) In een meubelzaak kocht je o.a. een "pietestöl", (piëdes tal hoog plar.t.entafeltje), een "peulingstoel" (met kussens bekleed), een"peuling" (peluw) en een "kus sing". (kussen.) Nog enkele voorbeelden: "Twie rechts twie néédjes", zo brei je meestal een "skafts" van sokken. Een baby doe je een "smul" voor. Als het fris is, trek je een ''vrok" aan, Oppa gaat te werk in een "pilose aap" maar Ommoe is "hillegaar in 't sis met 'r nuwwe selondoek over d'r opgnapperse goed". "Kappiekónt G.E. Dros.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1991 | | pagina 20