DIT ENE WEET U: MOERBEEK KLEEDT U ZEGEL 1923. De 18 jarige Piet Moerbeek ventte met de transportfiets over Texel. Han werkte en ige tijd als machinedrijver bi j de T.E.M trouwde en kwam in de zaak. Hij was zeer actief bij de Gymnastiekvereniging Texel en de gympakjes werden goed verkoopbare artikelen. De alleenver koop van voetbalkleding werd later bereikt, toen Rikus Witte, die daarin in de Hogerstraat handelde voor de Amsterdamsche firma Neef, verhuisde en 'n bloemenzaak begon. In 1930 overleed Ide en in dat jaar trouwde Piet, die daarna op Hogerstraat 3 het ge splitste bedrijf voor meubelen en stofferingen opzet te. Bij 'n brand in 1942 verloor Ida, die na haar huwelijk met de schilder Luit Sok (1914 -1978), in 't bedrijf bleef werken, haar oudste dochtertje. En dan eindelijk is het moment gekomen, dat een auto aangeschaft kan worden. Hei in die jaren welbekende T.- Fordje pl.m.1930) De Russenoorlog was voor de familie Moerbeek in de Parkstraat rampzalig. Han, z'n vrouw en twee kinderen werden gedood en de zaak werd verwoest, 't Zoontje Ide, dat nog geen driejaar oud was, behield zijn leven en werd door Luit en Ida verzorgd, opge voed en opgeleid.Zij herbouwden de zaak, breidden deze verder uit en brachten de splitsing dames- en herenmode tot stand, nadat zij van Arnold Koorn ook diens woonhuis aankochten. Ide Johannesz. Moerbeek zette de herenzaak voort, terwijl een dochter van Luit Sok, Nely Arina, samen met haar man, Ruud Hamer, de dameszaak onder de naam "Damesmode Moerbeek" voeren. In de Hogerstraat was Piet verhuisd naar de andere zijde van de straat, waar hij zich vestigde in het gebouw, dat Nauta als fotozaak had verlaten. Bijge staan door z'n vrouw Liesbeth Boon en later door zijn zoon Ide Pietersz, geboren 1932, werden daar de zaken steeds meer uitgebreid. Door aankopen en nog meer verbouwingen kwam hier 't moderne winkelpand, Hogertraat 8-14 met meer dan 2000 meter vloeroppervlakte, tot stand. De naam ZEGEL komt van SEGELKEN(S) en vond zijn oorsprong in de omgeving van Hannover. De eerste Zegels op Texel waren boeren, maar Kassen Zegel (1854 - 1949) werd Fortwachter, visser en koopman. Dit laatste beroep oefende hij nog uit in 1929 op 74 jarige leeftijd. Eerst ventte hij vanuit Ou- deschild met manden aan een halsjuk, waarbij hij huishoudelijke artikelen, kruidenierswaren en ma nufacturen aanbood. Daarin kwam ook de stoffeerderij, die eerder vele jaren aan de Wilheminalaan was gevestigd. De zoon Ide en vele medewerkers legden vloerbedekking, deden de stofferingen en leverden de verkochten meubelen af. Na 1980 moest Ide wegens rugletsel het werken beöindigen en ging vader Pieter, die in 1982 z'n vrouw verloor, het kalmer aandoen. Johannes (Joop) Pietersz. Moerbeek, die in 1968 in 't bedrijf was gekomen, zette de Moerbeek-traditie voort. Hij trouwde in 1978 met Antje Dekker en zij woon den als eersten aan de onverharde weg, die later de Heemskerckstraat is geworden en waar de Zegels hun hout- en ijzerhandel hadden. De zaken gingen goed en het venten werd met 'n ket en 'n kar gedaan. De handelseigenschappen heeft Kassen uitstekend overgebracht op zijn kinderen en kleinkinderen en Piet van Kassen (1880-1962) en Jaap van Kassen (1881-1966) hadden als specialiteit de lompen- en oude metalen handel.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1991 | | pagina 17