DE BLIJVERS Slechts twee bedrijven op Texel hebben de overgang van "poepezak" tot modehuis etc. volledig doorstaan: - MOERBEEK, die ook de woninginrichting onder de originele naam handhaafde en de dames- en herenzaken gesplitst voortzette. ZEGEL, die de splitsing Heren- Jongenskleding nu onder de naam "Zegel Mannenmode" Dameskleding als "Zegel Modes" en "Textielhuis Zegel", voor de overige textiel gebruikt. MOERBEEK Idc Moerbeek werd als laatste van 16 kinderen geboren in 1876 te Schcrmcrhorn als zoon van de uit Haarlem afkomstige Johannes Moerbeek en Anna Hoving en was al op zeer jeugdige leeftijd wees. Bij zijn broer Maarten, die kleer maker was leerde hij dit vak. In 1895 kwam hij als gezel-kleerma ker naar Texel en werkte in de Weverstraat bij de kleermaker Hendrik Monté, In Januari 1901 vestigde hij zich als zelfstandig kleermaker in de Waalderstraat, trouwde in Mei van dat jaar met Trijntje Roeper (1878 - 1963) de dochter van Pieter, die "poepe zak" was. Zij verhuisden naar de Wever straat, waar hun oudste dochter Anna Mina (1903-1972) werd ge boren. In 1904, toen Ide zich Meester Kleermaker noemde kochtdezehethuis Warmoesstraat 55 recht tegenover Dr. Wagema- ker, toen liggende op een goede stand. Hier werden geboren Piet Moerbeek (1905 - 1990), Johan Martinus "Han" (1906 - 1945) en Cornelia Janette (1910 - 1970). Op 4 Maart 1908 werd inditpaind de winkel officieel geopend en die datum wordt als stichtingsdatum van de zaak aangehouden, terwijl die ook het jaar 1871 had kunnen zijn, omdat de zaken van Pieter Kors Roeper en diens vrouw wer den overgenomen blijkens de ad vertentie van 16 Juni 1909: Warmoesstraat 55 De ondergetekende bericht dat hij de al- teenverkoop van de echte Letdse sajet van zijn moeder de vved.P.IC. Roeper heejt overgenomen, welke sajet at 38 jaar met de meeste succes op Texel is verkocht. Beleefd aanbevolen 1 Meierbeek. De genoemde sajet vormde 'n deel van de handel waarmee Ide op pad ging, maar ook voerde hij jon- g enspakjes, eigen gemaakte werk broeken, geborduurde bloeses en lappen stof, waarvan stalen aan wezig waren, 'n Bijverdienste was 't verkopen van Tijdgeestlotcn, doch dat werd in 1910 beëindigd, waarna die organisatie 'n andere ijverige agent zocht. In 1913 werd uitverkoop gehou den en het pand Warmoes- straat 55 onderhands verkocht. Op Zaterdag 10 Mei 1913 werd het winkelpand Parkstraat no. 4 geopend, waarbij iedere koper, zo lang de voorraad strekte, een sou venir ontving. 't Assortiment was uitgebreid met vloerzeil en Kamper-matten, kleedjes en ijzeren ledikanten, die ook werden verhuurd. Naast hard werken in de zaak en langs de weg was Ide ook sociaal bezig en werd hijin 1914penningmeestervandc afdeling Den Burg van Texels Belang, mede-oprichter van 'n begrafenisfonds en in 1922 lid van 't kiescollege van de Ned. Herv. Kerk. Hun derde dochter, Ida Katharina (1917 - 1990) werd geboren. Deoudste kinderen hiel pen al vroeg mee in de zaak en langs de klanten, maar Piet werd in 1919 voor 'n paar jaar naar 'n collega in Rhenen gestuurd om zich verder te bekwamen. In 1920 ontsnapten het gezin en 't bedrijf aan 'n ramp. De kinderen werden wakker door de rook van 'n begin van brand, maar deze kon spoedig worden geblust. Anna slaagdein 1921 voor nuttige hand werken, gaf op Woensdag en Za terdag lessen en werkte in de zaak tot haar huwelijk. Ide maakte z'n voettochten over Texel en zoon Piet kwam op 't idee de nog onbe kende pyama's op Texel te gaan voeren. Hij stond daarvoor met z'n handkar bij de Zeevaartschool, waar hij z'n kopers had. Piet fietste heel wat af en vertelde eens: Iedere Woensdag ging ik naar De Cocksdorp en de vuurtoren. Toen ik verkering in Den Hoorn kreeg, ging ik ook op die dag naar de meid. Boerhorst van de Kamp zei eens tegen vader: Die zoon van jou komt twee maal per nacht zingende voorbij". 14

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1991 | | pagina 16