Links t kuis van Lemstra, op de fwekvan t Q[op van Tokkf' Tijdens het bombardement in de "Russcnoorlog" werd het pand ver nietigd en moest Kees in de Park straat winkelen bij de Wed. Gerrit Smidt, die in de vroegere muziek winkel van haar man ook in klcin- tcxticl had gedaan. De schoondochterCorrie Lemstra- B akker zette het werk voort en betrok in 1954 het winkelpand Weverstraat 45, waarin eerder de Drogisterij van "Opa Wonder" was onder de naam "De Magneet"cn na de "Russenoorlog", van der Slikke (De Spar), was onderge bracht. Corrie wijzigde de sortering en maakte er een handwerkzaak en wolwinkcl van, die zij later ver kocht aan Nel Bertram, die een paar jaar geleden de zaak ophief. - LUNTER met verscheidene zaken te Leeuwarden en Franeker maakte gebruik van de goede beurtvaartverbinding tussen Tex el en Harlingen en stuurden zijn reizigers ver voor 1907 al naarTe- xel. Ze verbleven in Hotel "De Zwaan" waar ze de beschikking hadden "overgrote inpakkamers"., In 1908 neemt Gerard Beerens, als reiziger, afscheid en daarna volgtSjocrd Visser(1896-1986), die zo goed zijn taak vervulde, dat h ij een koninklijke onderscheiding kreeg. Z'n echtgenote ontmoette hij in Hotel "De Zwaan" maar tot 1955 woonde het gezin te Bolsward, terwijl Visser Texel per fiets be reisde. Daarna werd de winkel, na ingrij pende verbouwing van het gehele pand Warmoesstraat 12, geopend en kwam het gezin tot 1962 daar boven wonen. Een grote uitbrei ding volgde in 1959 terwijl voor de stoffeerdcrij ruimte was bijge- huurd. Sjoerd Bosma kwam hier voor naar Texel en zette met zijn zoons een eigen bedrijf op nadat Lunterbeslootde stoffeerderij niet langer te voeren. Voor het bezoe ken van de Texelse klanten per auto werd Floris Jorna, die later ook op Texel woonde, gedurende vele jaren ingezet. 8 De schoonzoon van Visser, Frcd v.d. Werf, werd dcopvolgcrdicdc zaak, zonder de stoffeerderij en meubelhandel, in 1984 van Lun- tcrovemam en in 1987 verplaatste naar de Binnenburg in het monu mentale pand "Goutsberg", waar na de naam Lunter op Texel niet meer werd gebruikt. Wilhelm PIEPER (1844 - 1931) had zijn manufacturenzaak voor 1870 op Warmoesstraat 2 gevestigd en na zijn overlijden werd die nog door zijn drie doch ters voortgezet tot 1948. Pieper was één van de grootste wolhandelaren van Texel, maar deed tevens handel in zeegras met eigen export. Hij was ook buiten zijn bedrijf actief. Zo was hij in 1899 commissielid van de Vereniging "Steun stam genoten Zuid-Afrika", die zich bezig hield met hulp aan de slacht offers van de Boerenoorlog. In 1900 gingen dertig werklieden naar de haven van Amsterdam, doch konden wegens een staking niet werken. Op verzoek van Pieper stuurde de directie van de Hollandse Stoom vaartmaatschappij hem ter verde ling fl. 300.—. In 1905 trachtte hij het venten van manufacturen over te laten aan een jongen, omdat hem dat te zwaar werd. Tot 1928 was zijn winkel zo als gebruikelijk iedere Zondag tot2.00 uur open, terwijl dit voor 1897 langer moet zijn geweest. In 1916 deed ook Pieper mee aan de gezamenlijke actie van de vele winkeliers van Den Burg de zaken 's avonds om NEGEN UUR te sluiten. De dagen voorafgaande aan zon- en feestdagen en de week voor St. Nicolaas werden nog uitgezonderd. Hij was steeds een van de talrijke deelnemers aan de etalagewedstrijden, diebij fees telijke gelegenheden werden ge organiseerd.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1991 | | pagina 10