"TESSELS PRATE" ADVERTENTIE TEX. COURANT 1904. Stoombootdienst T exel-Nieuwediep. Goedkoop tarief op Zondag 27 Nov. Uitsluitend van Texel naar Nieuwediep en terug. Retourbiljetten één dag geldig. Ie kajuit 50 cent, 2e kajuit 30 cent. De Directie. Een flinke lijst van Tesselse sèèggies en spreekwoorden is er door de dialectgroep verzameld. Gerangschikt naar onderwerp onderscheiden we b.v. sèèggies over vogels, over het boerenle ven, over visserij en scheepvaart en over het weer. Voor dit artikeltje heb ik er een aantal over het boeren bedrijf bij ekaar gezocht. Ik begin met sèèggies die rechtstreeks slaan op het boeren bedrijf: - Tevróóg in 't land, ska an alle kant. - Lèèg je 'n irrepel in April, dan komt - ie as-ie wil, maar lèèg je 'm nou in meija kiekdan komt - ie gliek. - Een vaam en een voet is foor een hooreseel goed. - Twie Febrewarie: Vrouwedagde koeie bee dag berèèd. - Fan een lammerkóópman fait allien een stok en een gele jas te erreve. - In 't land buurt het veert. In de volgende spreekwoorden en sèèggies wordt de terminologie van het boerenwerk over drachtelijk gebruikt: - As je een farreke goed doet, krig je d'r nag spek foor trug. - Eige orte koke het best. - Je ken niet met z 'n twieë een peerd besture. - Wie stiere wil, komt bee de bul. - Je ken gien twie rèègge spek uit ien farreke sneeë. - Een huurd peerd en liênde spore, dat reedt makkelijk. - Elee weet gróóte irrepels fan het sand te hale. (Veel winst uit weinig.) - Een boer telt een slecht skéép ok. - Ik gooi de skoffel op het boetje. (Karwei is af.) - Ik gaan weer gien waages reeë. Naar bed.) - Ze heb de Meigrasse in de biênè, (Erg druk.) - Een koe met skééperubbe. (Zwak persoon.) -Een koe an sien steert melleke. (Iets met grote winst verkopen.) - 't Raakt allegaar onder 't peerd sien buiik deur. Verspilling - De vróóge irrepels staan weer best(Spottend, bij grote gaten in sokken.) Ongetwijfeld zijn er nog veel meer dan de hier génoemde, en de andere die we in het kaartsysteem hebben. De dialectgroep houdt zich aanbevolen voor aanvullingen Voor de volgende keer zoek ik sèèggies over het weer bij elkaar. G.E. Dros 6

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1990 | | pagina 8